O imunitě

Datum: 05.06.2014
.
O imunitě
.
Zpracoval pro vás psychotronik Saša Pueblo
sasapueblo@gmail.com
.
unnamed
.
O imunitě
.
Saša Pueblo: Jde o systém v lidském těle, který se stará, aby lidský organismus nebyl napadán jinými systémy a aby ve vlastním systému nevznikaly nevhodné situace. Prakticky jde o to, aby se organismus během svého života věděl dobře bránit vůči nevhodným virům, bakteriím a celkově všem mikroorganismům.
.
Tedy správně fungující imunitní systém umí tolerovat určité druhy virů a mikroorganismů v lidském těle a také jejich počty. Předpokládá se, že v lidském těle se nachází až několik kilogramů mikroorganismů, které imunitní systém musí rozpoznat a neničit. A důvod, proč je neničí je ten, že organismus je potřebuje například k tvorbě biologického vápníku, biologického železa a i jiných prvků.
.
Imunitní systém můžeme chápat i jako kontrolní systém vlastního těla, který hlídá a kontroluje, co buňky v lidském těle dělají a zda se náhodou nedělí nevhodným způsobem. Pokud imunitní systém zjistí, že některá buňka se chová divně, tak ji jednoduše zlikviduje, aby neškodila ostatním buňkám. Případně imunitní systém zlikviduje i přestárlé buňky, které by se mohly stát rizikové.
Pokud se chci hlouběji věnovat imunitě vlastního těla, tak je třeba si uvědomit, co tvoří imunitní systém. Patří sem:
– Kostní dřeň uvnitř některých kostí
– Lymfatický systém a lymfatické uzliny
– Lymfatická mřížka na povrchu ústní dutiny, dýchací trubice, žaludku,
  tenkých a tlustých střev
– Nosní sliznice
– Slzný systém očí
– Žlázky pro ušní maz – příušní žlázy
– Slezina
– Slepé střevo
– Brzlík v oblasti hrudní kosti – střed hrudníku a to těsně pod kůží
– Ženská žlázka v podbřišku
Samozřejmě, mohli bychom jít i na hlubší úroveň, kde najdeme bílé krvinky různého druhu a poslání. Pouze okrajově se zmíním o různých druzích bílých krvinek, které se tvoří v kostní dřeni a kódují se v malých tělíscích kolem hrudní kosti. Tato oblast se jmenuje dětská žláza. V dětství je dětská žláza velká jako srdce dospělé osoby. Později v dospělosti se změní na velikost pár fazolek. Pak jsou tu ještě menší útvary a odborně se jmenují imunoglobiny a jsou tak maličké, že mohou jít do nitra buněk a tam dělat pořádek. Tuto oblast vysvětlím podrobněji na jiném místě.
Imunitní systém má vlastně i každá buňka a začíná na buněčné bláně a jde dovnitř orgániků v každé samotné buňce. Například buňka má v sobě mechanismy na to, aby se zničila při svém rozmnožování a dělení, pokud by bylo riziko vytvoření mladé onkologické buňky. I některé starší buňky jsou schopny sebedestrukce a případně volat bílé krvinky, aby buňku zničili, pokud je pro organismus riziková.
Imunitní systém se nachází i přímo v slinných žlázách, samotné žlázy jsou schopny dezinfekce potravy. A stejně žaludeční žlázy jsou schopny dezinfekce a podobné vlastnosti mají žlučové kyseliny z jater, které natékají do tenkého střeva pod žaludkem. A sem natékají i trávicí enzymy ze slinivky – i tyto mají dezinfekční schopnosti. I buňky samotného tlustého střeva mají dezinfekční schopnosti. A celkově imunitní mřížka na povrchu dýchací trubice, žaludku, tenkého a tlustého střeva je schopna reagovat tvorbou chemických látek na nevhodné mikroorganismy, které by chtěli pronikat do lidského organismu.
.
Významná je schopnost imunitního systému se během lidského života přizpůsobovat a upravovat podle aktuálních událostí. Tedy imunitní systém by měl fungovat přiměřeně a to znamená ani unavený nebo příliš agresivní. Osoba, která mnoho let nemá žádný zánět hrdla, nezná chřipku ani angínu, tak asi bude mít nepřiměřenou a neadekvátní imunitní reakci, která může vést k tomu, že bude v těle zabíjet vhodné mikroorganismy a i vlastní zdravé buňky.
Opakem nedostatečné imunitní reakce je nedostatečná imunitní reakce, trvá několik týdnů, než se daná osoba z virového onemocnění vyléčí. Ideální nastavená imunita je, když virové onemocnění trvá dva nebo tři dny a dost. Nedostatečná reakce znamená, že celý imunitní systém reaguje opožděně a příliš pomaličku a často třeba brát například antibiotika. Imunitní reakce se může oslabovat a vést k chronickému oslabení až k selhání. Když selže imunita úplně, osoba musí žít ve sterilním prostředí.
 .
Přesto, že člověk může mít trvale neadekvátní imunitní reakci, a tedy je mnohonásobně předimenzovaná, i tak není schopna zabránit průniku některých mikroorganismů do těla. Například to může být virus HIV, ale i viry přenášené klíštětem tzv. klíšťová encefalitida, papilomavirus ničící oblast děložního čípku, nebo virus herpesu. Tedy třeba si uvědomit, že pokud virus nebo mikroorganismus úspěšně blokuje imunitní reakci nebo celý imunitní systém napadne, tak tento mikroorganismus do těla pronikne. Samozřejmě si řeknete, zda je možnost HIV virus z lidského těla nějak dostat? V oblasti medicíny neznáme 100 % účinné řešení . V oblasti alternativní medicíny je řešení v tom, že je třeba na hmyzu z horských luk najít vhodné jiné viry a HIV nimi zlikvidovat. Je zde i jiné atypické řešení a vychází ze zkušenosti, že člověk může mít v sobě virus HIV a neškodí mu. A tedy říkáme, že takový člověk je přenašeč. A tak je třeba hledat způsob, jak z člověka napadeného virem HIV udělat přenašeče a ne oběť. Nezní to nijak morálně, ale jde o záchranu dané osoby. Pokud je v těle nezvladatelný virus, který škodí, je do určité míry šance dostat škodící mikroorganismy do stavu pouze hostitele a ne přímého škůdce. Takový mikroorganismus je v těle člověka, ale neškodí a opouští tělo takového člověka a škodí někde jinde. Samozřejmě, tyto informace nejsou vědecky ověřené, a tedy jsou pouze zkušeností z praxe.
Věřím, že po přečtení těchto pár úvah dostanete dobrou představu, o čem je imunitní systém člověka. Pokud chcete více, tak využijte zde vybrané webové adresy do Wikipedie jako jednoho z trvalých a stabilních zdrojů na internetu o imunitním systému.
Imunitní systém

Comments are closed