Nemoci trávení

Datum: 27.11.2014
.
Nemoci trávení
.
Zpracoval pro vás psychotronik Saša Pueblo
sasapueblo@gmail.com.
 Nemoci trávení
.
Nemoci trávení
.
Saša Pueblo: Budu se věnovat přehledu chorobných stavů, které se mohou vyskytnout v celém systému trávení. Pokud chcete této problematice lépe rozumět, tak je vhodné, abyste si uměli představit celý systém trávení od ústní dutiny až po konečník. V ústní dutině je jazyk a je to senzor různých chemických látek. Chuťové pohárky určí, zda je ve stravě něco sladké, slané, hořké, kyselé. O jaký druh stravy jde, jestli je to maso, slanina, ryby, pečivo, bonbóny, zelenina a pod.
Jazyk určí, zda je jídlo horké nebo studené. V ústní dutině se kromě jazyka nacházejí zuby, které drtí potravu při jídle. Je třeba si uvědomit, že rychlé a hltavě jedení způsobuje, že potrava není dostatečně požuvaná a dobře smíchaná se slinami, což může způsobovat nevhodné trávení. A tak pokud se dá, třeba jíst v klidu. Trávení začíná v ústní dutině a už zde může nastat porucha při tvorbě slin. Buď se jich tvoří mnoho, nebo jejich složení není vhodné a způsobuje zažívací komplikace.
Potrava putuje přes jícen a hrtan do žaludku a ten může mít řadu problémů. V první řadě to mohou být mikroorganismy nebo není dobrá ochranná vrstva žaludku a může trpět pustulárními onemocněními. Stejně žaludeční šťávy mohou být příliš silné nebo je jich příliš mnoho. Nebo opačně, všeho je málo a trávicí šťávy jsou slabé.
Mezi žaludkem a tenkým střevem je dvanáctník. Má důležitou funkci při trávení a produkuje množství trávicích enzymů, které přispívají ke zpracování jednotlivých složek stravy, které jsou již v podobě dobře rozdrobené kaše a podobají se pestrobarevné dětské výživě.
Do tenkého střeva vchází ještě žlučovod, žlučník a to všechno jde rovnou z jater. Z pankreatu jde do tenkého střeva inzulín a další trávicí enzymy. Ještě nesmíme zapomenout, že tenké střevo produkuje asi do 30. roku života asi 1 000 druhů enzymatických látek a další druhy koenzymů. Koenzym harmonizuje například chemické látky těle. Zprostředkuje proces dýchání a drží například srdce v dobré kondici mladé osoby.
Následuje samotné tenké střevo, které má na povrchu obrovské množství klků. Podobá se to drobným haluškám. Každá část tenkého střeva zpracuje pomocí trávicích enzymů určitý druh potravin. Tedy maso, další část tuky, další část sacharidy, další část škroby, další část vitamíny. Další jde směrem k minerálům. Například biologický vápník a biologické železo musí pomoci v tenkých střevech vytvářet vhodné mikroorganismy. Vše je vstřebané do cév a lymfatického řečiště a přímo do krevní a lymfatické plazmy. To je něco jako čirá tekutina připravená transportovat výživu do nitra k buňkám. Podobá se infuzním roztokem, které se aplikují přímo do žíly. Je třeba si uvědomit, že na začátku jedení jsou kusy jídla, v žaludku se jídlo podobá bramborovou kaši. Ale když strava vstupuje do cév a lymfatických vlásečnic, už je ve stavu koloidního roztoku.
Na tenké střevo se váže tlusté střevo pod oblastí jater. Do tlustého střeva by měla vjíždět vlastně jen vláknina, kterou žaludek a tenké střevo nedokážou strávit. V tlustém střevě se odfiltruje hlavně voda z výkalu. Na tlustém střevě je slepé střevo a má svůj význam v systému imunity tlustého střeva organizovaného přes lymfatické řečiště. Tlusté střevo končí konečníkem a svěračem konečníku. Kolem tlustého střeva je sval a ten zajišťuje jeho pohyb. Odborně píšeme o peristaltice tlustého střeva. Kondice těchto svalů na tlustém střevě může být oslabena. Problém může být průjem nebo příliš tvrdá a suchá stolice.
 .
A nesmíme zapomenout, že ve stěně hrubých a tenkých střev se nachází v medicíně opomíjený břišní mozek. Je to síť stovek neuronových shluků (ganglií) pospojovaných nervovými vlákny. Za určitých okolností řídí v těle vhodné a potřebné genetické změny po 20. roku člověka. Vybral jsem webové stránky hlavně z Wikipedie, ale i z internetu. Je to další zdroj doplňujících informací o lidském trávení.
Seznam nemocí celého trávení, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, žlučník, slinivka.
Nemoci z nesprávného druhu výživy
Jedna věc je dobře se najíst a druhá věc je správně v určitém období vyživovat své buňky. Tedy jím to, co špičkově vyživí moje buňky. Jídlo není náhrada léků na psychiku. Jídlo není únik z problémů. Jídlo není prostředek na ideové vyjádření svého postoje k hinduistické kultuře. Jídlo je zde na to, aby byly buňky těla vyživovány k dobré sportovní výkonnosti. Třeba být připraven měnit svůj jídelníček podle změn v trávicím systému a celkově v organismu. Jinou stravu bude mít dítě, jinou stravu budu jíst v 30-tce a jinou stravu budu jíst, když budu mít 50 let. Složení stravy má být takové, aby proběhla rychlá regenerace a během dne se dosahoval špičkový fyzický a psychický výkon. Vlastně strava by neměla organismus příliš zatěžovat, aby nemusel vydávat další energii na dodatečné zpracování stravy. Skladba stravy na Slovensku je mimořádně nevhodná a nezdravá. Je moudré z hlediska zdravotního a výkonnostního se časné orientovat směrem k japonské a francouzské kuchyni. Je třeba přejít na lehce stravitelnou stravu a to jsou ryby, rýže, brambory, řasy, sója, luštěniny, ovoce, zelenina, ale i určité dávky Sunaru, dětské výživy. Třeba se poohlédnout i po přípravcích sportovní výživy. A také například kokosový olej, kozí sýr, bylinkové octy a podobně. Je vhodné dát si udělat intuitivní diagnostiku trávicího traktu a nastavit vhodný jídelníček.
.
Wikipedie o nemocech trávicího systému
Vysoký krevní tlak ve vrátnicové žíle z trávicích orgánů
Tělo pro svoje fungování potřebuje i vlastní toxicitu. Tedy v těle je nutná určitá hladina toxických látek, které zpracují játra a přívod je přes vrátnicovou žílu. A tak jistě tvorba hormonů hypofýzy se děje z toxinů v krvi. Píšu o tom z toho důvodu, abychom si uvědomili, že i toxiny jsou potřebné k výživě organismu. A hlavně veganství a vegetariánství může být z tohoto důvodu rizikové. Vegetariáni to řeší pitím určité dávky vlastního moči, což není špatné řešení.
Nemoci trávicího systému
Když si studujete tyto materiály, tak asi pochopíte, že trávení a procesy trávení jsou pořádně komplikované a je třeba mnoho znalostí a zkušeností. Ale v zásadě se dá systém trávení dobře pochopit na fungování chemické továrny. Ústa jsou mlecí zařízení, kde se všechno mele a vstřikují se tam chemické látky a na trávení a dezinfekci. Pak to jde do dalšího mlecího zařízení a to je žaludeční vak. Stejně tu fungují různé chemické látky. Ze žaludku do tenkého střeva jde něco jako dětská výživa, která se upravuje dál, aby klky uvnitř tenkého střeva absorbovaly tuto jakože dětskou výživu a do krevního řečiště a lymfatického řečiště vstupuje potrava jako infuzní roztok. Je to čirá látka jako ve skutečném fyziologickém roztoku. Co zůstává v tenkém střevě, jde do tlustého střeva na odvodnění a zahuštění. Můžete začít s touto představou a pak ji odborně zdokonalovat.
Peptické vředové choroby
Dlouhodobé poškozování vnitřního povrchu žaludku, dvanáctníku, ale i jiné části tenkého střeva.
Žaludeční kyseliny
Samovyšetření pálení žáhy. Navštivte tuto stránku a udělejte si test na vaše trávení v žaludku.
Antacida jako je Maalox, přinášejí okamžitou úlevu v případě problémů s trávením. Klikni a čti více.
Vyprazdňování žaludku (kontrakce)
Mluvíme o žaludku, který rychle tráví a množstvím přijímané potravy se roztahuje. Řešení může být operační zmenšení žaludku nebo nasazení kroužku nebo dočasné uložení balónku do žaludku. Samozřejmě, složitější řešení jsou se žaludkem, který se hýbe a tráví pomaličku. Když si všimnete jedlíky na různých soutěžích, tak takové osoby mají zpomalené trávení a žaludek nereaguje zvracením na extrémní naplnění žaludku. A tak paradoxně nejúspěšnější jedlíci jsou hubené osoby. Pokud vám to špatně tráví, tak doporučuji z mých zkušeností přejít na lehce stravitelné látky jako dětská výživa, Sunar, řasy a tekutá strava. Pokud ani to nezabírá, tak je tu ještě možnost přijímat stravu přes žílu jako infuzi nebo normální přes ústa. Samozřejmě, před takovým vyživováním třeba zjistit, proč je žaludek líný a proč špatně tráví. Do určité míry je dobré podpořit trávení i trávicími aminokyselinami.
Krvácení do žaludku
Například to může být vřed, různé druhy poškození sliznice a stěny žaludku. Trvalé záněty a aktivity nevhodných mikroorganismů.
Každopádně reagujte na bolestivé stavy žaludku a snažte se zjistit, zda bolest vzniká přímo v žaludku nebo proniká do žaludku z jiné oblasti. Není moudré nereagovat na opakující se bolest. A dejte se vyšetřit u lékaře nebo léčitele. Krvácení může způsobovat i například příliš naředěná krevní plazma. Tedy krev nemá dostatečnou hustotu a to se týká hlavně krevních destiček v krvi.
Dyspepsie – trvalá bolest žaludku
Popis této nemoci je pouze na anglické Wikipedii
Utišení bolesti žaludku
 .
Gastritida (zánět) žaludku
Je třeba si uvědomit i druh zánětu. Existuje i zánět uvnitř buněk a mluvíme o nitrobuněčných zánětech. Takový zánět může decimovat vnitřek buněk. Zánět mohou vyvolat i některé druhy bílých krvinek jako proces likvidace nevhodných mikroorganismů. Trvalý zánět mohou způsobovat samotné mikroorganismy, uložení toxicity, neustále fyzické poškozování, neschopnost dostatečně rychle regenerovat danou oblast. Zánět mohou vyvolávat určité druhy potravin, na které organismus reaguje nepřiměřenou chemickou reakcí.
Crohnova nemoc
Základem této nemoci je nevhodné hromadění určitých druhů toxinů v těle a v oblasti tenkého a tlustého střeva a žaludku.
Nemoci tenkých střev
Nemoci tenkých střev mohou být různého původu a je třeba si o tom něco přečíst
.
Divertikulitida
Jde o poškození stěny střeva
Toxoplazmóza
Infekční nemoc, jejíž původcem je prvek Toxoplasma gondii
Gastroenteritida
Střevní chřipka a nebezpečná je pro novorozence
Giardiasis
Způsobuje ji mikroorganismus Giardia lamblia
Syndrom dráždivého tračníku
Poruchy hybnosti trávicího traktu, a tedy hlavně tlustého střeva. Sem můžeme zařadit i poruchy, které způsobuje stres a stresové napětí
Celiakie
Přecitlivělost sliznice na lepek v obilí a vyvolání nežádoucí biochemické reakce. Nestanovení této choroby trvale poškodí stěny trávicího traktu. Léčba bezlepkovou dietou.
Ulcerózní kolitida
Způsobuje ji hlavně nevhodná imunitní reakce a jde o neadekvátní atak bílých krvinek a jejich složek na stěnu sliznice střeva. Faktory nedostatečné imunitní reakce mohou být různé.
Zánět slepého střeva
Stolice a konečník
Je moudré chápat svůj konečník a hlavně řitní svěrač jako něco, co se podoba lidským rtům. Vím, že tato představa nemusí být příjemná, ale je vhodná z hlediska péče o svěrač jak o své rty. Tedy potřebuje zvýšenou péči, mastičky. Dokonce píchání botulotoxinu do svěrače posiluje konečník. Třeba udržet elasticitu svěrače konečníku.
 .
Různé druhy nádorů tenkého střeva
Rozhodující vliv nezhoubných nádorů má takzvaná rozlítaná hormonální činnost, hlavně po klimakterických změnách u žen po 40.roku života, ale také u mužů v období andropauzy. Ale i nevhodné mikroorganismy vědí udělat své při zhoubných nádorech a to hlavně svými toxickými výměšky.
Anémie
Je vlastně porucha kostní dřeně spojená s tvorbou červených krvinek
Anorexie
Patologická schopnost jedince silou vůle zablokovat tvorbu trávicích šťáv a přesvědčit sebe o tom, že je tlustý a třeba neustále hubnout.
Obezita
Je stav, při kterém se v těle ukládá zbytečné množství tuku a to rovnou v tukových buňkách. Tukové buňky se za normálních okolností dělí pouze během dětství a jejich počet se za normálních okolností nezvyšuje během života. Ale při použití nevhodných přípravků na hubnutí je možné nastartovat patologické dělení tukových buněk a přibývání přes navyšujúce množství tukových buněk. Obezita může být spojena se zajedaním stresu, neúspěchu nebo jako proces úniku z reality. Obezita může být způsobena nevhodnou skladbou trávicích kyselin a enzymů v trávicím systému. Obezita může být způsobena i nevhodnou skladbou mikroorganismů a to hlavně houby kandidózy. Její velké množství v trávicím traktu zvyšuje produkci trávicích enzymů. Obezita může být způsobena poškozením slinivky a organismus vybuduje nejčastěji ve svalech náhradní buňky a struktury slinivky. Ale neudělá to správné a produkuje se na trávení velké množství trávicích enzymů. Tvorba žluči je nestabilní a játra má problém s cholesterolem a podobně. Trávení selhalo celkově, veškerou stravu mění na tuk a buňky těla jsou podvyživené. To jsou nejčastější případy, proč je člověk obézní.
Informace o obezitě na Wikipedii
Redukční dieta
Webstránka, která myslí i na to, že skoro 95% hubnoucích znovu přibere a stane se obětí
jojo efektu. A tak zkusme hubnout výhradně s rozumem a to tato stránka o hubnutí nabízí:
Jojo efekt a návrat obezity
Léky na hubnutí
Slinivka břišní
Slinivka produkuje potřebné látky pro řízení hladiny cukru v krvi a to je vlastně inzulín a podobné látky. Ale zároveň produkuje trávicí enzymy do tenkého střeva. Případ cukrovky může být i případ extrémního stresu a zkolabovanými činnosti slinivky.
Vhodné informace na Wikipedii
Bulimie
Vědomé vyvrácení snědené potravy. Ničení trávicího systému nevhodnými kombinacemi jídla. Bulimie patří do rukou psychiatrů.
Celkově informace o poruchách trávení
Podvýživa
Stav v organismu, kdy se člověk sice nají, ale jeho trávení není schopné dostat živiny k buňkám a vše se mění na tukové zásoby
Vědecké poznatky o podvýživě

Comments are closed