Dýchání

Datum: 24.05.2014
.
Dýchání
.
Zpracoval pro vás psychotronik Saša Pueblo
sasapueblo@gmail.com.
.
Dechová cvičení a kapacita plic
.
Saša Pueblo: Budeme se tu věnovat tomu, co je to kapacita plic a jak si tuto kapacitu udržet během života a hlavně ve starším věku. Samozřejmě, v první řadě je to sport, který neustále nutí plíce, aby si udržovali schopnost přijmout do krve dostatek kyslíku a ven ze žil přes plíce vyloučili kysličník uhličitý.
.
Pokud přestanete sportovat a přestanete se dlouhodobě hýbat, tak musíte počítat s tím, že přes plíce dostanete stále méně kyslíku a stále více kysličníku uhličitého zůstává v těle. A tak si dejte závazek, že budete pravidelně cvičit, aby plíce mohli pořádně dýchat. Patří sem rychlý pohyb při boxu nebo na stacionárním kole. Jsou i jiné možnosti.
.
Pokud pouze sedíte a necvičíte, tak obvykle dýcháte pouze některou částí plic. U žen to je nejčastěji mělké dýchání horní částí plic. Další části plic dýchají minimální a mají náchylnost churavět a ty části, které dýchají, nemají čas na dostatečnou údržbu a regeneraci.
Ve starším věku přijde i jiný problém a to, že plíce a plicní buňky trvale slábnou a aby člověk zajistil dostatečný přísun kyslíku do těla je nutné změnit způsob dýchání. A není to tak jednoduché. Třeba mnoho let důsledně cvičit alespoň dvakrát týdně změnu dýchání. Přimět plíce, aby dýchali celé a ne pouze nějaká část plic. Tedy mluvíme o změně pohybového vzorce a to přímo v neuronech míchy. Můžete to vzít tak, jako kdyby se vám poškodila schopnost dýchat a musíte ji znovu nacvičit. A tak mnohaleté úsilí vede k tomu, že přinutíte míchu, aby neustále a trvale dýchala při běžné činnosti jako kdybyste běželi. A to vám zajistí i ve starším věku dostatek kyslíku v krvi a méně kysličníku uhličitého v žilách. Takové techniky již zvládlo pár cvičících a tak si vytvořili nový základ pro dostatek kyslíku v krvi i ve starším věku.
Toto je část potřebných cvičení a terapií pro udržení zdravých plic a už od nynějška budete vědět, že tu jde i o dostatek kyslíku v plicích. A třeba pochopit tu skutečnost, že chorobný stav, ale i stáří je vlastně poškození nebo poškozování celého systému dýchání. A tak je vhodné trvale cvičit dechová cvičení. V mladém věku je to jako systém rozcvičky a v starším věku je to důsledné procvičování celého systému dýchání.
Třeba si uvědomit, jak dýcháte a musíte si to umět představit a do daných oblastí se zkoncentrovat. Dobrá je technika zatlačení prstem na hrudník a plně se na zatlačení koncentrovat. Prstem zatlačit vždy na jiném míst plic.
Klasické cvičení je pořádně se nadechnout a dodýchat ještě další kyslík. Pak to může být zadržení dechu. Případně rychlé nadechnutí a rychlé vydechnutí. Případně se nadechnete a zadržíte dech a poklepnete si po hrudníku a tím dostanete do krve více kyslíku.
Pak je tu možnost vše vydechnout a ještě vydechnout skoro všechno a počkat chviličku a ze žil vytáhnout co nejvíce kysličníku uhličitého.
Můžete dýchat pomaleji, pak dýchat rychleji, pak dýchat prudce. Pak dýchat jednou nosní dírkou, pak druhou dírkou. Nadechovat a vydechovat pouze ústy. Ústa jsou sevřené a dýchá se jako přes brčko.
.
Během dýchání ruce jdou nahoru a při výdechu jdou zase dolů. Hrudník se rozevírá a pak zavírá. Můžete dýchat do balónu a měřit si sami kapacitu plic. Dýcháte vždy určitou částí plic a takto přejdete každou oblast plic.
.
Pro dýchání je důležitý i stav srdce a srdečního svalu. Pokud se někdo déle rychle nepohybuje a netrénuje sprintování, tak srdce slábne a klesá jeho výkonnost. Jednoduše, pokud srdce nedostává rychlé pohyby, tak uvnitř svalů zanikají rychlostní svaly a to není dobré pro samotný srdeční sval. A tak pro dobré dýchání je třeba výkonné srdce a to se dá dosáhnout pouze tehdy, když se fyzicky soustředíte do svalů a také do srdečního svalu a znovu vrátíte rychlostními cvičeními srdci výkonnost. Bohužel, tyto cvičení jsou trochu nepříjemné, neboť při nich ze začátku srdeční sval pobolívá. Ale to třeba vydržet a po pár měsících tréninku to odezní. Ale vždy se raději s někým poraďte. A když je třeba, tak i s lékařem. Zvažte stav svého srdce.
Pro jistotu se doporučuje dávat si aspirin, abyste měli mírně naředěnou krev. A můžete užít i čtvrt tabletky nitroglycerinu. A hlavně to užívejte v případě zahušťování krve. Zjistěte, jaký jste typ a zda se vám zahušťuje krev.
Dýchání
Spirometrické vyšetření kapacity plic
Holotropní dýchání, kde se zadržuje dech nebo se zase prudce dýchá
Videa o dechových cvičeních
dychove-cvicenia/video
Pránájáma jsou jógové dýchací techniky, dýchací cvičení, pomocí kterých ovládáme dech.
Dechová cvičení

Comments are closed