Aktivní stáří

Datum: 14.09.2014
.
Aktivní stáří
.
Zpracoval pro vás psychotronik Saša Pueblo
sasapueblo@gmail.com
.
Tajomstvo
.
Praktické tajemství aktivní stáří – hlavně o kloubech
.
Saša Pueblo: Pokračujeme v dalším cvičení a to je klasický strečink. Je dobře si prohlédnout množství různých videí a to například na Youtube. Proč cvičit právě strečink? Pokud minimálně jednou týdně necvičíte tato cvičení, tak se vám začnou postupně zkracovat šlachy a to není vůbec dobré hlavně ve starším věku.
.
Riskujete trvalé poškození a trvalou bolest. Pokud cvičíte pravidelně strečink, tak šlachy zůstávají nezkrácené a to působí na celkový zdravotní stav kloubních oblastí a také páteře. Celkově je dobré se starat o klouby a to i ledovými obklady z mražené zeleniny nebo masa. Na šlachy používáme i biolampu a ultrazvuk. Není na škodu používat na kloubové spoje i Alpu nebo krém s přídavkem Alpy.
.
Chiropraktické cvičení na klouby. Procvičujeme oblasti kloubů a obratlů na páteři. Nejčastěji se tato cvičení dělají vleže. Točíte zápěstím a uvolňujete jej nebo stahujete k sobě. Zápěstí má vydávat jemný praskot. A takto projdete všechny klouby na rukou i nohou. Případně si zajdete párkrát do roka za chiropraktikem. Pravidelné cvičení kloubních oblastí brání jejich devastaci a dalšímu poškození. Pokud se ve starším věku pravidelně necvičí, tak devastace a stárnutí pokračuje rychleji. Nezaměňujte cvičení s prací v domácnosti, na zahrádce nebo na stavbě. Při uvolnění a nápravě obratlů a chrupavek ležíte na zádech a točíte jednou a druhou nohou doprava a doleva. Musíte být trpělivý, dokud začnou mírně pukat obratle páteře.
Péče o páteř a jak sedět a jak se zvednout. Jde o jedinečné cvičení, které praktikují osoby, které mají již umělou plotýnku, případně prováděnou rekonstrukci páteře. Tyto osoby se musí naučit speciální způsob pohybu, kde páteř co nejméně ohýbají, pohybují s ní a mají ji v ideálním stavu. Uvědomte si tvar, jaký má mít páteř, svaly hýždí mají neustále tlačit a zvedat celou páteř nahoru. Nedělejte z páteře věšák na ruce, svaly a orgány těla. Zpevněte si břišní svaly. Noste ortopedický pás nebo stahovací prádlo případně korzet. Noste z času na čas molitanový nákrčník. Seďte tak, že z jedné i druhé strany ruky podpírají páteř. Vstávejte z křesla a židle tak, abyste nezatěžovaly páteř. Když něco berete ze země, klekněte si na koleno a o koleno se opírejte. Pravidelně si dejte masírovat svaly páteře. Napichávejte si obratle páteře tupým hrotem a léčit jejich průnikem bolesti. Použijte biolampu a ultrazvuk. Neseďte dlouho v jedné pozici. Spěte na dekubitickém matraci. Pravidelně si natírejte páteř kolagenovými krémy. Natírejte si bolavá místa gelem s obsahem heparinu. Dávejte si ledovou zeleninu v kapse na páteř. Natírejte zvenčí celou páteř přípravky z korálu.
.
Jak se naučit chodit tak, aby to nebylo chození z kloubů nebo nad klouby. Kolem 50. roku života je dobře se naučit chodit jinak než běžní lidé. Pozorujte, jak chodí lidé kolem vás a z které oblasti vychází jejich pohyb. Nejčastěji z kloubních oblastí nebo nad kloubem a pod kloubem. Takový pohyb vlastně poškozuje kloubní oblasti a je dobře si odcvičit, aby pohyb vycházel ze středu každého svalu a ne ze středu kloubní oblasti. Štípněte si jemně střed každého svalu a odtud začínejte pohyb. Váš pohyb se bude podobat pohybu opice po pás ve vodě. Trpělivě cvičte celé roky a pak si to zaveďte do běžného života. Pohyb ze středu svalu platí pro všechny svaly těla.
Pilates na otevření kosterních svalů pod nosnými svaly. Zkoncentrujte se na svaly svého těla, které máte pod kůží a pod tukem. Jsou tam takzvané náhradní svaly. Tyto náhradní svaly jsou pod každým nosným svalem a to je fantastické, protože speciálním typem Pilates se dají probudit k životu a aktivizovat. Třeba cvičit tak, abyste při cvičení měli roztažené prsty na rukách. Toto roztažení prstů může trochu bolet. Pak cvičíte různé základní cvičení Pilates, při kterých máte stále roztažené prsty na rukou a zároveň máte některé svaly ve stavu dlouhodobého křeči a jiné svaly máte uvolněné. A pak na pár minut zatnete do křeči jinou partii svalů a takto cvičíte celé roky. Odměna je jistá, získáte nové svalstvo, které se vám skutečně sejde, protože to původní svalstvo slábne a už dobře nefunguje. Pokud chytíte svalovou depresi a nechuť se hýbat, tak vás kosterní svalstvo zachrání. Jednoznačně stojí za to si náhradní svaly otevřít a užít si je ve starším věku.
Cvičení mikropohybů přes prsty rukou. Člověk si neuvědomuje, jak jemně kmitají prsty člověka. Nebavíme se tu o chorobném stavu, ale o nervových kmitech, které produkuje nervstvo a nelze to zrakem zpozorovat a vlastně se to nedá procvičovat. Zpozorujete to, když si do prstů ruky dáte kyvadélko – malé závaží na provázku. Závaží je zavěšeno na konci a mírně se houpe. Teprve pomocí závaží začnete vnímat jemné kmitání prstů. A jde o to, abyste začali vnímat tyto jemné pohyby kyvadla a procvičovali si nervová zakončení v kůži av těle. Koncentrace jde do tohoto pohybu a pak do nitra nervstva.
Vykreslování písmen a číslic pomocí palce na nohou. Zujete se, opřete se jednou rukou o stěnu a stojíte na jedné noze. Druhá noha může vykreslovat na podlaze písmena a číslice o velikosti asi tak 10 centimetrů. Procvičovat schopnost koncentrovat se na nohy a nedovolit, abyste přestali cítit, co máte pod nohama. Věkem se ztrácí cit pro vnímání, co se děje pod nohama a to není dobrá tendence.
Pravidelný každodenní pohyb za použití hůlek na nordic walking. Procházka po přírodě s holemi: každý den alespoň hodinu až dvě aktivního pohybu a k tomu odpružená obuv z důvodu ochrany kloubů, ale také proto, aby ve starším věku nevznikalo úderem nohy o zem příliš mnoho mikrotrhlin v kostech. Ve vyšším věku už nefunguje dobře zavápňování mikrotrhlinek a třeba si na to dávat pozor. Problém je i tlak váhy na kloubní oblasti a právě trekingové hole chrání klouby tím, že celá váha těla nejde na nohy, ale rozloží se přes ruce i na paličky. Během chůze tak posilujete i ruce a můžete jít najednou mimořádně rychle a přitom dobře spalovat tuk. A když budete na ručky hůlek tisknout a potom mírně uvolňovat, budete lépe pumpovat krev. Hole pomáhají jít i do travnatého a lesního terénu. Hole na nordic walking jsou dobrá investice pro vaše klouby.
Cvičení se speciální obuví, která masíruje reflexní body na chodidle. Jde o speciální pantofle, které mají body na masírování reflexních zón zespodu vašich chodidel, ale existují i ​​vložky s reflexními masážními body do bot. Jde o cvičení, které podpoří přemostění mozku přes nervstvo těla na chodidla a jejich řízení a správné reagování.
Když už nepomáhá nic, tak se dejte na plavání a pohyb ve vodě. Pokud svedete ještě normálně chodit na vycházky, tak je vše v pořádku. Pokud vám už procházky budou dělat problém, tak je tu stále ještě jedna možnost a je chodit plavat do plovárny nebo koupaliště. Pokud se hýbete, tak žijete, jak se říká.
.
Nošení ortopedických vložek v botách. Pokud zjistíte, že se vám na chodidlech začala ztrácet klenba a to se ve starším věku často stává, je třeba se podívat po ortopedických vložkách do bot. Je to rozumné řešení.
Nošení ortopedického pásu na zpevnění páteře nebo korzetu. Pokud zjistíte, že se vaše páteř deformuje a ztrácí svůj tvar, je čas na zpevnění páteře a pokud je to vážnější, je třeba sáhnout i na korzet.
Spaní v polohovací posteli s antidekubitní matrací. Na stáří je dobře vyměnit klasickou postel za polohovací a k tomu nesporně antidekubitní matrace, který brání proleženinám. Nezapomeňte na ortopedicky upravenou židli, dokud i ve starším věku pracujete za počítačem.
Speciální ochrana páteře a péči o klouby, chrupavky a svaly. Je to jednak změnit způsob pohybu a nezačínat pohyb z oblasti kloubů, ale ze středu svalu. Dále speciální obuv, trekingové hůlky, bandážování churavějících kloubů, biolampa, ultrazvuk, natírat kolagen nebo injekce, heparinové krémy, výživa kloubů například Gelo 3 přímo přes kůži a do toho vlastní sliny, ledové obklady z masa a zeleniny na lepší hojení bolavých šlach, elektrické ošetření přístrojem TENS, magnetický tunel na magnetizování bioželeza v těle, ale i červené krvinky, aby lépe tekly v cévách a žilách. Pryskyřičné mastičky, mastičky s výtažkem z pijavic a podobně. Je mnoho možností, jak se starat o kloubové oblasti.
Péče o paty na chodidlech. Péče je dobře známa, pouze bych zmínil dvě možnosti a to je trvalé natírání prostoru mezi prsty například Canestenem, který působí proti bakteriím a houbám v této oblasti. Pokud vám praskla pata a je to bolestivé, tak si to klidně zalepte lepidlem Chemoprénem a postupně se to pod zalepením zahojí.
 .
Speciální mikronatrhávání svalů. A jak se to celé dělá? Jde o dost extrémní cvičení. Ve starším věku se již svaly obnovují mimořádně pomaličku a stárnutí postupuje dále. A je tu jedna možnost, jak obnovit a opravit svaly jiným způsobem než růstem nových svalových buněk – mikronatŕhaní svalů. Cvičíte na posilovačích v posilovně, na kterých jsou závaží a cvičíte do bolesti, při níž křivíte obličej a ve svalech cítíte, jako kdyby vám tam napichali doslova a do písmene jehly. Třeba dosáhnout takový stupeň poškození svalů a pak organismus přijde svaly zregenerovat jinak než dělením nových buněk, do buněk dodá aminokyseliny na opravu a zpevnění. Tento proces se nazývá nopování svalů. Smyčkové svaly si udrží schopnost zvedat těžší váhy celé roky bez aktivního tréninku. Ale hlavní bylo obnovit takto svalové buňky.
Otloukání těla svazkem vrbových hůlek. Pokud jste mladý, tak otloukání svazkem hůlek je technika, jak své tělo zpevnit například při bojových uměních. Tělo je odolnější vůči úderům a netvoří se modřiny. Ve starším věku jde při otloukání paličkami o něco úplně jiného. Ve starším věku ubývá fyzický pohyb a celkově je pohyb a cvičení velkým problémem. Jednak jsou to slabší svaly, bolestnější klouby a jak jinak i páteř. A tak je rozumné pohyb přenést do bazénu. To je jedna možnost a druhá možnost je pravidelně denně otloukat své tělo svazkem hůlek. Celkově se promasíruje kůže, mírně se poškodí tukové buňky, ale co je hlavní, tak svaly dostanou přes údery podněty na zpevnění. A pokud už nechodíte na procházky a ani nechodíte plavat, tak otloukání svazkem hůlek do určité míry nahrazuje pohyb.
Kartáčování těla kartáčem. Tělo potřebuje trvalo řadu užitečných podnětů, které by dostávalo v přirozeném prostředí lesa. V lese by se tělo člověka ošuchovalo o větve, skály a podobně. Je přirozené, aby kůže dostával takové podněty. Je to pro kůži stimulující. A tak pravidelné kartáčování těla a pěkně do červena je dobré, vaše kůže to ocení tvorbou nových buněk.
Otloukání těla pytlíkem naplněným ocelovými kuličkami. Můžete použít zimní hrubou ponožku, kterou naplníte ocelovými kuličkami z ložiska a uzavřete uzlem. Sáček slouží k postupnému otloukání celého těla. Je to technika pomocí úderů aktivizovat činnost orgánů v těle, aby dostali určité podněty k činnosti. Ve starším věku dostává tělo málo takových přirozených podnětů dovnitř těla, kde jsou orgány. Ve starším věku se člověk méně pohybuje a je nedostatek tlaků do nitra orgánů a touto terapií dává orgánům to, co dostávali během mládí.
.
Mytí těla jádrovým mýdlem, anticelulitidní masáž, skořicový gel, ošetření tuku ultrazvukem, mýdlo z Mrtvého moře, lázeňská síra SOLFATAN. Jak udělat ze svého tuku zásobárnu živin? Jak zabránit tuku, aby vám ničilo tělo? Zkuste trochu jiný pohled na tuk jako dosud. Tuk na těle se během života mění, na začátku života v mládí je více tekutý jako čerstvě rozpuštěné vepřové sádlo a silně se podílí na výživě organismu. Věkem se tuk v tukových buňkách mění, tuhne a podobá se několikaletému tuku, který již tvoří hroudy a tvrdne. Připomíná maličké rozlámané kry na vodní ploše. Zde se mění ještě k horšímu a začíná páchnout a hnědnout a to je už čas něco s ním udělat. Takový tuk již organismus začíná ničit, protože tukové buňky potřebují množství živin na jejich život. Tím, že tuk ztuhl, dává se do hrud a tvoří drobné ledové pole, tak blokuje průchodnost cév a žil a to hlavně na nohou a vlastně po celém těle. Do daných míst špatně proniká výživa a to není dvakrát dobře. Proto je potřeba poškodit tukové buňky, jejich tukové váčky a tuk vyplavit do těla. Vyprázdněné váčky se znovu naplní čerstvým tukem a netvoří hroudy a drobné kry. A o tohle jde, aby tuk neškodil, ale pomáhal vyživovat tělo.
Dokonce můžete jít ještě dál a pomocí koncentrací do mozku a odtud do tukových buněk je nutit, aby začaly produkovat všechny druhy hormonů a látek, které tělo tvoří. A to během noci i během dne. Tuk se takto mění u některých osob a například produkuje hormon estrogen, který již organismus tvoří minimálně. Pokud se budete snažit a toužit, aby se i ve starším věku tvořily v těle všechny užitečné látky, tak se tomuto tlaku tukové buňky přizpůsobí a stanou se pro tělo užitečné. Třeba jejich změnu podpořit mytím se jaderným bílým mýdlem na praní, koupelnou sírou, mýdlem z bahna z Mrtvého moře, koupáním v termálních pramenech a přinést si termální vodu i domů. Mýt se výtažky z rašeliny. Stojí to za to, abyste tuk takto ošetřili a přinutili, aby dodával potřebnou chemii pro stárnoucí tělo. A najednou bude tuk to nejlepší, co na těle máme.

Comments are closed