Zberač webov

Ako sa stať zberačom webových adries. Potreba odbornej zdatnosti.
V prvom rade je zbieranie webových stránok základom hlbšieho spoznania internetu ako takého. Stať sa zberačom webových stránok nie je tak zložité a stačí na to chuť napríklad vyhľadať na internete oblasť, ktorá vás zaujíma, je vaším hobby, relaxom, ale môže to byť aj záležitosť práce a celkovo digitálneho vzdelávania.

PRINÁŠA NÁŠ SPONZOR: CIMAX/ZDRAVIE
http://www.cimax.sk/lieky
 

Informácie spracoval free poradca – Hattas Peter a jeho dobrovoľní internetoví ” TERMITI” a menovite jarda, luboš, evka, medved, zoltoš, egypťanka, mamut, martin a iná háveď. Kontakt na vaše prípadné otázky: e-mail 

 
Dátum napísania článku:2011
Rozhodol som sa, že pomôžem zoskupeniu Sašu Puebla a zorganizujem zber ezoterických stránok a to rovno v 24 krajinách sveta. Pozrieť si to môžete na adrese:
http://www.meditacia.sk/6657-Svetova-ezoterika
Možno by na začiatok stačilo vyzbierať ezoterické weby na Slovensku. Ale chcel som si to vyskúšať vo svetovom meradle. Chcel som vyskúšať tlak digitálnej podoby na celú moju osobu, zachytiť moment fungovania medzinárodne, ale bola tu aj motivácia spoznať internet aj mimo Slovenska a Čiech.
 
Tentokrát už nešlo iba o aktivitu mojej osoby, ale musel som pracovať na tomto projekte s ďalšími osobami, ktorí aktívne fungovali v oblasti meditácií. Teda išlo o organizované podujatie, kde sa na zbere zúčastnilo asi 11 osôb. Pri takomto počte bolo treba už vytvoriť aj určitý systém organizovania tohto projektu. Bolo treba rešpektovať, že dané osoby došli do styku s internetom v klasickom rozsahu a na takto rozsiahly zber nemali skúsenosti. A tak sme dohodli jedného administrátora, ktorý sa mal starať o to, čo zberači meditačných domén budú potrebovať.
 
Najprv som sa musel trochu zaškoliť, o čom je vlastne meditácia, o čom je ezoterika a celkovo, ako to volajú, duchovná cesta. Z tohto všetkého mi nebolo skoro nič jasné a moc mi to nie je jasné doteraz. A tak som si vlastne naštudoval, o čom to je a tak som sa prvýkrát musel čiastočne zavzdelávať do tejto oblasti. Už tu bola naznačená budúcnosť zberača webových adries, ktorý sa bude musieť vždy do danej problematiky zaškoliť. A priznám sa, že táto predstava mi nebola zo začiatku nijako po chuti. Mal som pocit, že sa vraciam do základnej školy. Ale čo už môžem narobiť, vybral som si cestu zberača webových domén.
 
Zberač webových domén je niečo ako poštár v reálnom svete. Roznáša v danom meste v danej lokalite poštu. Musí si prečítať adresu na zásielke a doručiť ju. Na internete treba danú adresu vyhľadať pomocou určitých slov alebo okruhov ľudskej činnosti. Zberač webových adries je niečo ako zberač jahôd. Niekedy som na strednej škole zbieral jahody celé týždne a doslova som mal jahodové sny. Teraz to budú sny webové.
 
Ale vráťme sa k zberu meditačných webových adries. V prvom rade sme museli získať preklad základných slov pre meditáciu ako je ezoterika, mágia, tarot, silva, mandala, čakra. A tak vznikol niečo ako prekladový slovník základných výrazov pre oblasť ezoteriky. Následne sme vytvorili pomôcku pre zberačov, aby sa zorientovali v internetových koncovkách daných štátov a tak isto spoznali koncovky webových adries, ktoré neboli viazané na štát a mohol ich mať ktokoľvek na internete. Klasická koncovka com je používaná v celom svete. Napr. hľadať v Amerike pomocou koncovky .usa nie je skoro nič platné a treba používať koncovku .com a niektoré iné a hlavne koncovku .net a .org.
 
Každý z 11 zberačov meditoval a tak z hľadiska odborného školenia nebol problém. Každému sme zadali určitý štát alebo si ho sám vybral a mohol začať ručný zber meditačných domén z vybratých štátov. Aby sme dosiahli určitú kvalitu zberu, tak sme výsledky zberu podriaďovali aj dvojstupňovej kontrole. Niekoľko ľudí zbieralo adresy v daných štátoch a dvaja členovia kontrolovali a overovali, čo všetko zberači vyzbierali a či to má určitú kvalitu. Akosi sme začali určovať niečo ako pagerank, indexovanie, čo je a čo nie je ezoterická stránka. Bolo treba určiť hraničnú čiaru medzi meditáciou a náboženskou modlitbou. Niektorí zberači mali k danej krajine zberu aj osobný vzťah a tak zbierali všetko možné aj nemožné o danej krajine.
 
Napríklad sa zbierali meditačné adresy aj v exotických oblastiach ako je Japonsko, Čína, Rusko, arabský svet, Južná Amerika. A také Turecko malo vládou kontrolovaný internet. Niektoré adresy na tureckom internete vznikali a zanikali rýchlosťou blesku. Cenzúra a zásahy vládnej moci.
Nakoniec sa nám podarilo vyzbierať vyhľadávač svetovej ezoteriky v daných krajinách:
Takže prvý krst zberačov internetových domén máme za sebou. Samozrejme, že po ukončení zberu a jeho spracovania som sa nad spôsobom ručného zberu zamyslel a uvedomil som si, ako je dôležité, aby osoba, ktorá zbiera danú oblasť, bola k zbieraniu poučená a aby aj ovládala do určitej miery danú problematiku. Zberač, ktorý zbiera danú problematiku a nerozumie sa jej, to je to najhoršie, čo môže byť. A tak keď sa teraz pustíme do nejakého konkrétneho zberu na internete, je potrebné vždy začať na Wikipédii a tu si o danej problematike naštudovať malé maturitné minimum. Potom nad zberom musí dozorovať odborník a koordinátor celej akcie. Zber ezoterických adries z celého sveta trval celý rok, je to dlho, ale zase sme mohli v kľude spoznať všetky úskalia ručného zberu a naučiť sa ho organizovať.