Vyhľadávač a katalóg a web

Uvažujem, ako podnikať dlhodobo a úspešne na internete
Je dobre pochopiť rozdiel medzi vyhľadávačom vyhľadávačov a medzinárodným vyhľadávačom. Vyhľadávač vytváraný automaticky spider softvérom. Čo je katalóg a čo je iba zoznam. A treba pochopiť, čo je to špecializovaný portál.

PRINÁŠA NÁŠ SPONZOR: CIMAX/ZDRAVIE
http://www.cimax.sk/lieky

Informácie spracoval free poradca – Hattas Peter a jeho dobrovoľní internetoví ” TERMITI” a menovite jarda, luboš, evka, medved, zoltoš, egypťanka, mamut, martin a iná háveď. Kontakt na vaše prípadné otázky: e-mail 

 
Dátum napísania článku:2011
Najúspešnejší formát na internete – vyhľadávač Google

Dnes, po troch rokoch podrobného študovania a spoznávania sa mi zdá táto túžba a predstava o tom, že ako súkromná osoba budem vlastniť a spravovať niečo také ako Google detinská. Ale na druhej strane ma to viedlo k tomu, že som sa s aktivitami firmy Google poriadne oboznámil. A to nebolo vôbec na škodu. 

Osobne som preklikal a spoznal asi tak 1500 katalógov a iných vyhľadávačov priamo fungujúcich v USA. Vlastne sa dnes ani nečudujem, že vyhľadávač Google vznikol v USA a práve z ich mimoriadne silného prostredia množstva vcelku dobrý vyhľadávačov. V USA sa vytvoril prirodzený základ a konkurenčné prostredie pre to, aby vznikol vyhľadávač, ktorý pôjde na vrchol ostatných vyhľadávačov. Samozrejme, nabral do seba systém automatického vyhľadávania cez softvérové aplikácie. Stal sa medzinárodný a k vyhľadávaniu začal poskytovať aj určité služby ako zápisník Google, iGoogle a ďalšie služby. Základom úspechu firmy Google sú jeho serverovne a priestor, ktorý sú ochotní poskytovať free – teda bezplatne do určitého rozsahu. Môžem konštatovať, že ani v jednej krajine nebol pretlak vyhľadávačov taký silný ako v USA. A tak firma Google a ich automatický systém vyhľadávania vznikol ako prirodzený následok konkurencie katalógov a vyhľadávačov priamo v USA. Je ťažké izolovať prostredie internetu USA s internetovým prostredím v Anglicku, Kanade a Austrálii.
 
Je zrejmé, že súkromná osoba nemôže sama dosiahnuť kapacitný a finančný potenciál firmy Google. Nehovoriac už dnes aj o intelektuálnom potenciáli. K všetkému je tu priradená silná oblasť služieb ako e- mail, DOC excel a word a iné produkty okolo vyhľadávača Google. A tak súkromná osoba na Slovensku musí zabudnúť. A bolo prirodzené, keď sa moji synovia Marek a Martin matky pýtali, či otec nezošalel. V žiadnom prípade, bolo to zámerne zorientované na toho, kto je na internete jednotka a má potenciál tou jednotkou zostať. A tak som osobne začal vyhľadávať určité adresy na Google. Skúšal som vyzbierať ručne do katalógovej podoby adresy na Google. Spravil som si katalóg a v ňom som mal slová ako auto, bazár, bicykel, drevo, guma, …… hudba, zábava. Ide o katalóg členený na najdôležitejšie oblasti na internete. Nešlo o to vytvoriť katalóg pre použitie na internete, ale zaučiť sa v práci na vyhľadávači Google. A nebola to žiadna sranda. Dá sa povedať, že som takto vyzbieral asi 6 000 adries. Dobrá to osobná skúsenosť, ale nikdy viacej.
 
V zásade spoznať firmu Google a jej produkty a služby je rozumné rozhodnutie. Samotná firma Google dáva možnosť využívať jej free priestor na serveroch a free služby. Podotýkam, že free sú do určitého objemu využívania serverového priestoru. A myslím si, že kto nedokáže vo svojej digitálnej spoločnosti využívať tieto služby, tak nemá nárok na úspech. Firma Google má filozofiu, že všetci raz budú na ich serveroch a využívať ich služby. Google vedie konkurenčný boj s ostatnými, kto dá svojim klientom väčší priestor na internete a ich serverových kapacitách, kto dá klientom viacej a kvalitnejších produktov.
 
Vyzerá to tak, ako keby firma Google bola charitatívna organizácia sponzorovaná mimozemšťanmi. No takúto naivnú predstavu asi nebudeme konzumovať. V prvom rade firma Google musí robiť svoj vlastný vývoj a do tohto vývoja musí ročne investovať nemalé čiastky. K tomu ju núti konkurencia a snaha udržať sa na internete a internetových službách ako číslo jedna. A klienti vlastne ich produkty a služby testujú, dolaďujú a v zásade určujú, čo má životnosť alebo nie. Napríklad som sa zameral aj na produkty, ktoré Google stiahlo do svojho depozitu – nepoužívať. Je zaujímavé, ako sa firma Google vyhýba oblasti internetových hier a túto oblasť neponúka. Netvrdím, že ju môže robiť aj nepriamo, teda cez tretie subjekty. Firma Google obchoduje finančne hlavne s veľkými organizáciami a pravdepodobne im vyvíja prostredie a poskytuje finančne platené služby. Teda zdá sa, že segmentom príjmov nie sú bežní občania, ale veľké podnikateľské subjekty. A malé a stredné firmy majú potenciál sa free a bez nejako výrazných nákladov vyvíjať dopredu, čo je od Google dobrá biznis koncepcia. Bežný klient na oplátku pomôže Google k jej rozvoju. Teda testuje produkty bezplatne a vyvíja ich vyhľadávač a technológie vyhľadávania na internete.
 
Tak isto je firma Google medzinárodná reklamná agentúra a cez vyhľadávač klient konzumuje reklamu a spoločnosť Google má z tejto reklamy patričný zisk. Keď zvážime, že reklama je praktizovaná vo všetkých krajinách a pod každým kľúčovým slovom, pod každou kombináciou kľúčových slov a pod každou webovou adresou, tak potom je Google super bilbord. Nehovoriac o reklamnej mašinérii nakupovania reklamy a ich umiestňovania na iné webové adresy.
Osobne som venoval množstvo času na prieskum produktov a služieb firmy Google. K tejto problematike sa vrátim ešte viackrát a chystám spraviť aj špeciálny vyhľadávač Svet Google. Samotné štúdium vyhľadávača Google viedlo k tomu, že som v súkromí tvoril predstavy o vlastnom vyhľadávači. V zásade som vlastný vyhľadávač simuloval vo svojom mozgu a prepracoval som sa počas dvoch rokov asi k 30. vývojovým verziám vlastného vyhľadávača, čo je tá najlepšia škola, ako dostať systém vyhľadávačov stabilne do svojich neurónov. Každopádne firma Google a jej produkty a aktivity ma naučili pozerať sa na internet inými očami. A každému, kto chce na internete niečo znamenať, odporúčam ročné samoštúdium firmy Google a jej prioritného postavenia na internete.
 
Tak isto je mimoriadne múdre využívať všetko, čo ponúka spoločnosť Google v rovine free a bezplatne. Aby ste mohli produkty a služby Google využívať naplno je potrebné sa vzdelávať, aké produkty a služby Google vôbec má. Tak isto sa treba naučiť prijať spôsob myslenia spoločnosti Google a vedieť tento model použiť vo vlastnom podnikaní na internete. Nezabúdajte, že podnikanie na internete je aj vedomostne náročné. K tejto téme sa určite ešte vrátim a to podrobnejšie.
 
Aký je rozdiel medzi vyhľadávačom, katalógom a zoznamom
Niečo niekde hľadať v knižnici. Niečo niekde hľadať v obchode. Niečo hľadám na internete. Niečo hľadám na mape. Nenachádzam to, čo potrebujem a potrebujem poradiť. Takto by sme mohli chápať slovo niečo hľadať, niečo nenachádzať, konečne som to našiel. Požiadali ma, aby som niečo vyhľadal na internete.
 
Budeme sa baviť o vyhľadávaní na internete. Sú bežní ľudia, ktorí nemajú v obľube veľké zahraničné vyhľadávače. Vraj ich sledujú a posielajú správy mimozemšťanom. Máme tu potrebu vyhľadať potrebné údaje na internete. A tak najlepšie je zájsť na niektorý z veľkých a medzinárodných vyhľadávačov ako Google, Yahoo! alebo Bing. Ide o vyhľadávače, ktoré fungujú na základe algoritmu automatického zberu informácií po internete. Je to systém programov, ktoré niekto naprogramoval a sú schopné doslova napríklad robiť kombinácie a permutácie písmen a číslic a generovať možné adresy, ktoré by mohli vznikať na internete. Samozrejme, generujú aj medzinárodné koncovky k daným adresám. Prípadne majú prístup k novým registráciám webových adries, ktoré sú verejné a nemajú štatút utajené a neprístupné.
 
Môžu získavať nové adresy cez prehliadače používané na internete (napríklad: Chrome, Opera, Mozilla, Explorer), pokiaľ majú takéto možnosti a vhodné súhlasy. Web adresy možno získavať aj tým, že sa klienti zahlásia sami danému vyhľadávaču. Prípadne ste začali využívať niektoré služby svetových vyhľadávačov ako e-mail, kanceláriu, kalendár, vyhľadávacie okno a podobne. Každopádne veľké vyhľadávače si tvoria zoznamy webových adries na internete.
 
Je úplne jasné, že bude určitú chvíľu trvať, kým sa človek naučí používať systém vyhľadávania cez medzinárodný vyhľadávač napríklad Google. Pokiaľ sa chce niekto stať profesionálny zberač adries a informácií na internete, tak to bude vyžadovať asi tak tri roky aktívneho zberu. Teda prezrieť napríklad až 50 – 100 000 webových adries. Až po takomto objeme možno získať dobrú zručnosť, kde a čo zbierať z rôznych oblastí internetu.
 
Dnes je potrebné k dobrému ovládnutiu vyhľadávania a hľadania informácií zvládnuť aj prostredie, ktoré svetové vyhľadávače ponúkajú. Teda keď si zbieram informácie cez Google, tak vám poskytuje napríklad internetové produkty ako sú záložky, zápisník, e-mail, excel, word, webovú stránku, apps aplikáciu a ďalšie nástroje na uloženie a spracovanie informácií. Teda nie je to len o samotnom hľadaní, ale aj spracovaní získaných informácií.
Vyhľadávanie
 
Internetový vyhľadávač umožňuje vyhľadávanie informácií cez vyhľadávacie nástroje. Vyhľadávacie nástroje umožňujú hľadať web stránky a hlavne ich webové adresy. Vyhľadávacie nástroje umožňujú hľadať webové adresy na základe všetkých slov slovenského jazyka. Vyhľadávacie nástroje umožňujú hľadať informácie na základe katalógu, kde je určitý výber slov a nie všetky slová. Teda môžu to byť slová ako auto, bazár, bicykel, cestovanie, domov, futbal, hudba, jedlo, atď. V tomto prípade ide o katalógové vyhľadávania cez najčastejšie hľadané oblasti. Potom je tu možnosť vyhľadávania obrázkov na základe zadania určitého slova. Každý obrázok by mal mať na web stránke svoj popis a v ňom uložené slovo, ktoré ho charakterizuje. Vo vyhľadávačoch je možné hľadať aj pomoc dvoch slov, troch slov alebo celých viet. Máme aj takzvané katalógové vyhľadávače, kde sa web stránky sami registrujú do kategórií ako auto, bazár, inzercia. Máme aj link vyhľadávače, kde ľudia nahadzujú sami zaujímavé videá. Máme napríklad katalógové vyhľadávače, kde webové adresy zbierajú dobrovoľníci. Vyhľadávač na princípe wiki ako je wikipedia.org, tak tu sa vkladajú informácie pod dozorom encyklopedicky vzdelaných ľudí a úroveň a kvalita je dobre zaručená. Máme sémantické vyhľadávače, kde sa zadávajú celé vety v podobe otázok a vyhľadávač vytvára zásobu otázok a odpovedí. Buď hľadá otázky a odpovede na internete, encyklopédiách, alebo otázky a odpovede vytvárajú odborníci v danej oblasti. Na internete nájdeme katalógy alebo vyhľadávače, ktoré sú špecializované do určitej oblasti a vyzbierali webové adresy stránok iba z danej oblasti nie z iných oblastí. Napríklad o hardvéri celkovo. Ide o vyhľadávač úzko špecializovaný na určitú oblasť. Špecifický vyhľadávač je ten, ktorý vyzbieral iba iné vyhľadávače. Špecifickým druhom vyhľadávača alebo katalógu je ten, ktorý porovnáva napríklad ceny výrobkov alebo ich technické parametre. Úplne špecifický vyhľadávač je ten, ktorý k vyhľadanej adrese priradzuje indexovanie, pagerank, teda hodnotenie podľa množstva návštevníkov ako napríklad Alexa.com. Špecifická služba vo vyhľadávači Google, Bing a Yahoo! ešte pod daným slovom, výrazom, skupinou slov vytvára poradie. Ide o poradie, kde sa hodnotí viacero ukazovateľov, ktoré sa môžu meniť. V zásade ide o indexovanie a to hlavne v zmysle, kto na danú webovú adresu odkazuje, aká je veľká webová adresa, ako často sa na webovej adrese robia zmeny a iné vyhodnotenia. Hovoríme, že web stránky sú indexované a vytvára sa poradie, kto je prvý druhý, tretí atď.
 
Internetový vyhľadávač môže fungovať plne automaticky a vyhľadáva webové adresy podľa webových koncoviek po celom internete a potom ich ukladá do databáz na serveroch. Ukladanie je podľa druhu svetového jazyka, podľa web adresy, medzinárodných a štátnych koncoviek ako podľa kľúčových slov, podľa pageranku. Inak povedané, napríklad Google vyhľadávač je umenie permutácií a variácií písmen abecedy a číslic. Teda brutálna kombinatorika. A zároveň sa kombinujú aj samotné slová navzájom.
Internetový vyhľadávač
Články o vyhľadávačoch
História vyhľadávačov
 
Rozdiel medzi vyhľadávačom a katalógom
Slová použité v tomto článku: Katalóg, kategórie, podkategórie, editor katalógu, vlastník domény, náročná údržba, aktualizácia katalógu, kvalita katalógu, všeobecné katalógy, špecializované katalógy, porovnávacie katalógy – matrix, pridanie webu do katalógu, zoznam webových adries, wiki katalóg, garancia kvality.
 
Katalóg je určitý druh zberu informácií, ktoré sa prevažne zbierajú ručne majiteľom webového katalógu. Zber môžu realizovať aj samotní majitelia webových stránok a to pokiaľ im majiteľ webového katalógu vytvorí na to vhodné prostredie. Zvyčajne sa vytvoria kategórie a podkategórie a majitelia web stránok do nich registrujú svoje web adresy URL.
 
Existujú webové katalógy, kde sa za uvedenie adresy musí platiť, sú webové katalógy kde je registrácia bezplatná, ale majiteľ – administrátor stránky schvaľuje alebo neschvaľuje registráciu. Prípadne požaduje protislužbu ako je možnosť posielať aktuálne informácie do e-mailovej schránky registrovaného. Prípadne žiada alebo trvá na tom, že registrovaná web stránka v katalógu musí zverejniť link- odkaz na URL adresu webového katalógu. Prípadne webový katalóg je nekomerčný katalóg a nedovolí na svojich stránkach zverejňovať žiadnu reklamu a ani v podobe PR reklamných článkov.
 
Na druhej strane je katalóg komerčný, ktorý dovoľuje dávať reklamu na svoj serverový priestor. A buď je to reklama rôzna a nesúvisiaca so špecializáciou webového katalógu, alebo dovolí v katalógu zverejňovať reklamu, ktorá je výhradne z oblasti špecializácie katalógu.
 
V katalógu je možné budovať aj iné komerčne orientované služby a to zaplať za zverejnenie loga webovej stránky, zaplať za screenshot webovej stránky, zaplať za motivačný obrázok, zaplať za dlhší text pod webovou adresou, zaplať za prvé miesto v poradí, zaplať za zverejnenie na prvej stránke a podobné aktivity. Je možné aj zaplatiť za sponzorský odkaz zverejnený na stránke a to formou sponzorstva pre katalóg.
 
Mnoho web stránok si webový katalóg spraví preto, aby ich veľké vyhľadávače lepšie alebo kompletnejšie indexovali vo svojich vyhľadávačoch. Vytvoriť si katalóg na svojej webovej stránke je mimoriadne vhodná záležitosť pre zápis do kľúčových slov vo svetových vyhľadávačoch. Niekedy ide skutočne iba o tento druh prospechu.
 
Máme tu všeobecné katalógy a ich kvalita je mimoriadne sporná a nejasná. Webový katalóg pre všetky oblasti internetu sa veľmi ťažko udržuje na takej úrovni, aby mohli úspešne konkurovať vyhľadávačom budovaným na softvérovom zbere a pagerankovom indexovaní. Teda vytvoriť určité poradie na stránke pod kľúčovým slovom podľa veľkosti web stránky, podľa návštevnosti, podľa toho, kto na stránku odkazuje.
 
Skutočne sporným prípadom je napríklad celosvetový webový katalóg DMOZ. Tento katalóg buduje komunita dobrovoľníkov. Dobrovoľnosť je pekný počin, ale kto zaručí kvalitu zberača a jeho schopnosť napríklad konkurovať v kvalite zberu, výberu kategórií a podkategórií? Teda pri komunite dobrovoľných zberačov je problém ich profesionálna úroveň. Napríklad wikipedia.org je tiež katalóg, ktorý má svojich encyklopedicky vzdelaných editorov a tí doslova strážia a preverujú úroveň odbornosti a serióznosti toho, čo sa na Wikipédii zverejňuje. Tu pri použití odborníkov je zase problém, že poskytnuté informácie sú hodnoverné a odborné, ale odborník nemusí poznať, čo všetko je na internete k dispozícii v danej oblasti. Ideálny stav nastáva vtedy, keď je tu vášnivý zberač webových adries, ktorý sa zároveň počas zberu aj vzdeláva v danej oblasti a to aspoň na teoretickej rovine.
 
Úroveň ručného zberu je účinnejšia, čím viacej je web katalóg špecializovanejší, zberač posadnutý zberaním a zároveň chuťou sa v danej oblasti aj vzdelávať. Zároveň je rozumné, aby nad zberačmi bol editor, ktorý má encyklopedické vzdelanie a encyklopedické organizačné schopnosti.
 
Medzinárodným vyhľadávačom, ktoré sú postavené na automatickom robotickom zbere web adries a ich indexovania (napr. Google) môže konkurovať špecializovaný katalóg, ktorý postupne buduje jeden špecializovaný katalóg za druhým a každoročne ich aktualizuje a zdokonaľuje. Špecializovaný katalóg sa musí podobať Wikipédii, ale zároveň prekračovať jej úroveň a smerovať skorej k vyhľadávaču špecializovaných katalógov. Žiadny softvérový robot nedokáže vybudovať špecializovaný katalóg a dať mu logickú štruktúru. Pokiaľ však web katalóg bude trpieť nízkou odbornosťou zberačov, tak určite nebude prínosom pre internet a klientov internetu. Teda ručný zber do katalógu môže byť k ničomu, pokiaľ nie je zabezpečená určitá kontrola, čo sa zbiera a ako sa zbiera. Zberač webových adries by mal byť pod odborným dozorom, mal by sa v danej oblasti zberu vyznať, teda mať určité vzdelanie. Keď zberač nemá vhodné vzdelanie, tak by mal byť ochotný sa počas zberu vzdelávať a danej problematike aspoň povrchne rozumieť. Najhorší prípad sú katalógy web adries, kde sa majitelia webových adries hlása a registrujú sami bez toho, aby niekto ich registráciu kontroloval a schvaľoval. Nie dobrú povesť majú katalógy na všetky možné oblasti na internete. Hodnota katalógu stúpa vtedy, keď zber web adries robí osoba, ktorá sa danej téme zberu rozumie. Čím je katalóg špecializovanejší na jednu tému, tým jeho hodnota a kvalita stúpa. Ideálne je budovať vyhľadávač, ktorý zhromažďuje alebo vytvára sériu špecializovaných katalógov.
Internetový katalóg
Zoznamy
Vyhľadávač na internete
Začal som sa zaoberať vyhľadávačmi na internete a ich fenoménom. Je dobré si na začiatok niečo naštudovať o vyhľadávačoch a vyhľadávacích systémoch na Wikipédii. Odporúčam nasledovné:
 
Internetový vyhľadávač
História vyhľadávačov
Internetový katalóg
 
Je dobré si na pochopenie, o čom je systém vyhľadávača a ako funguje zobrať knižku, v ktorej si na začiatku alebo na konci nájdete obsah knižky. Zvyčajne je obsah knižky rozdelený na kapitoly, podkapitoly a samotné názvy tém alebo článkov. V knižke sa môžete orientovať aj podľa zoznamu slov, ktoré sú abecedne zoradené od A po Z a k danému slovu je priradená súradnica a to hlavne číslo stránky. Keď je v knižke viacej slov toho istého druhu, napríklad slovo hardvér, tak sú vypísané všetky strany, kde sa dané slovo vyskytuje. V niektorých knižkách sa dá orientovať aj tak, že strany knižky sú farebne odlíšené podľa kapitol: prvá kapitola má modré označenie, druhá kapitola má označenie zelené a tak ďalej. V niektorých prípadoch sú významovo dôležité slová označené hrubšie a majú pri sebe aj číslicu. Napríklad slovo hardvér má na konci v zátvorke číslo (1). To odkazuje do pojmového slovníka, kde je niekoľkými vetami vysvetlený význam slova hardvér.
 
A teraz sa vráťme k vyhľadávaču na internetových stránkach. Na začiatok je potrebné nájsť si zopár slovenských vyhľadávačov. Napríklad tu:
Na každú adresu si kliknete a venujete každému vyhľadávaču určitý čas. Preklikávaním daných vyhľadávačov získate určitý prehľad, o čom je vlastne vyhľadávač. Následne si spomeniete na špecifickú knižku a to je telefónny zoznam. Telefónny zoznam je zoznam telefónnych staníc, kde je uvedené meno, priezvisko, adresa a dané telefónne číslo. Všetky tieto informácie sú zatriedené podľa miest a obcí. Ďalej je telefónny zoznam podelený na firmy a súkromné osoby. Aj v tomto prípade hovoríme o vyhľadávači alebo o katalógu, ktorý poskytuje hlavne informácie o telefónnych staniciach a ich číselných kódoch pre spojenie.
Aby sme lepšie pochopili, o čom je digitálny vyhľadávač, katalóg alebo zoznam nejakých informácií, je dobré si pozrieť a trochu hlbšie sa ponoriť do tých najlepších a najväčších vyhľadávačov na internete ako je trojica:
 
Po preskúmaní sa znovu zamyslíme nad inou špecifickou knižkou a to je slovník. Ide o špecifickú knižku, ktorá má za cieľ naučiť sa jazyk inej krajiny. V takomto prekladovom slovníku je na jednej strane slovo v jednom jazyku a to napríklad v slovenskom a na druhej strane rovnice je to isté slovo v inom jazyku. Teda máme jazykový slovník dvojjazyčný, trojjazyčný alebo aj viacjazyčný. Teda ide o knižku, kde sa stretneme s mnohými jazykmi rôznych krajín.
 
A keď si uvedomíme, ako je organizovaný viacjazyčný slovník, tak sa pôjdeme pozrieť na zaujímavý vyhľadávač a to je vyhľadávač vyhľadávačov. Asi ste sa s takýmto druhom vyhľadávača, ktorý vyhľadáva iné vyhľadávače nestretli alebo ste mu nevenovali pozornosť. Teda nejde tu o vyhľadávač, katalóg alebo jednoducho zoznam webových adries. Ide o vyhľadávač, ktorý indexuje iba vyhľadávače – katalógy – zoznamy, ktoré majú v sebe vyzbierané webové adresy podľa určitého kľúča. Oplatí sa pozrieť napríklad túto adresu, aby ste si spravili prehľad:
 
A znovu sa vrátime do iného druhy knižky a to je encyklopédia. Encyklopédia alebo aj špecializovaný slovník napríklad na oblasť hardvéru je špecifická knižka, ktorá vám umožňuje spraviť si prehľad o určitej oblasti ľudských aktivít a to prehľadným spôsobom. A to buď podľa časového kľúča, podľa kľúča miesta začiatku alebo vzniku a podľa chronologicky uloženej histórie danej ľudskej aktivity. V tomto smere je vhodné si pozrieť:
 
Wikipédia je klasický formát vychádzajúci z encyklopedickej minulosti prevedenej do digitálnej formy. Encyklopedická forma by sa mala vyznačovať vysokým stupňom serióznosti, úplnosti poskytnutých informácií. Teda príspevky v systéme wiki alebo wikimedia majú svoje mechanizmy udržania si vysokého stupňa serióznosti informácií, ktoré budú trvalo dostupné mnoho rokov a desaťročí.
 
Budeme pokračovať v exkurzii do sveta vyhľadávačov a pozrieme sa na špecifický vyhľadávač, ktorého zaujímajú iba informácie o celoročnej návštevnosti stránok. Takýto vyhľadávač si nájdete na tejto adrese:
 
Je to jedinečný druh vyhľadávača pracujúceho s indexom, koľko ľudí navštívilo danú stránku, a teda ako je obľúbená medzi obyvateľmi a to v meradle celého internetu.
 
Znovu si pôjdeme pozrieť ďalšiu špecifickú knižku a to je akýkoľvek cestovný poriadok. Cestovný poriadok napríklad pre lodnú dopravu obsahuje druh dopravného prostriedku, kto danú loď vlastní, harmonogram jej pohybu s určitými časovými ukazovateľmi. Teda loď v danom dátume odpláva v danú hodinu. Cieľová stanica je tá a tá. Počet zastávok a časy. O cestovnom poriadku v digitálnej podobe na internete nemôžeme hovoriť, že je to vyhľadávač. Pokiaľ nájdeme niekde zoznam množstva digitálnych cestovných poriadkov a to letecké, lodné, vlakové, autobusové môžeme hovoriť o vyhľadávači.
A ideme ďalej, odporúčam pozrieť si špecifický vyhľadávač a to mapového charakteru:
 
Mapa ako produkt zrealizovaný na papierovom podklade je svojím spôsobom zoznam obcí a miest umiestnených v špecifických políčkach označených podobne ako na šachovnici. A na mape je všetko zmenšené v určitej mierke hovoriacej o pomere zmenšenia voči reálnemu stavu mimo mapu. Píše sa, v akej mierke je mapa zmenšená 10 000 : 1. Mapa poskytuje zoznam obcí a miest. Digitálna mapa dáva potenciálne viacej možností ako klasická papierová mapa. Na papierovú mapu sa zle píše. Digitálna mapa dovoľuje vkladať digitálne vizitky a informácie o sebe, firme alebo webovej stránke. Na internete nájdete klasické mapy, hybridné mapy, satelitné mapy. Máme aj špeciálne mapy ako historické, hospodárske, politické a celkovo geografické mapy.
 
Vedomostné podnikanie ako základ úspechu na internete
Oblasť informačných technológií, svet softvéru a hardvéru a celkovo internetu je poriadne rozsiahla oblasť. Keď sa začne človek intenzívnejšie zaoberať svetom technológií, tak má hneď od začiatku vďaka internetu na krku celý svet. Webové stránky sa na návštevníka valia jedna radosť. Je tu obrovský výber možností či už platených alebo neplatených. Človek má z toho poriadny chaos a zmätok. A je tu ďalší problém a to je aj otázka serióznosti toho, čo kto ponúka na internete. A tak názov a pomenovanie pre internet ako džungľa v plnej miere obstojí. Otázka znie, kde začať, aby sa človek neznalý problematiky nestratil v tejto džungli webových stránok.
 
Aby som vytvoril dobrý projekt, ktorý bude mať šancu prežiť a uspieť, na to treba asi 5 rokov. Vychádzam z informácií, ktoré upozorňovali, že na internete je mimoriadne veľa zbabraných projektov, ktoré pohltili milióny dolárov a nič. Známy je prípad webovej stránky o internetovom predaji knižiek na americkom trhu. A celkovo som aj na vlastnej koži zistil, že najväčší hltači investičných prostriedkov sú práve programátori. Akosi som si začal uvedomovať, že pokiaľ mám vytvoriť na internete dlhodobo úspešný projekt, musím sa na internete vyznať sám a nie sprostredkovane cez internetových odborníkov. Jednoducho som natrafil na oblasť vedomostného biznisu. Spomenul som si na dejiny napríklad Rímskej ríše, kde už samotní rimania nechceli bojovať a najímali si žoldnierov, čo v konečnom dôsledku dopomohlo k úpadku tejto ríše. Tak isto Turecká ríša, ešte keď zasahovala až do Španielska doplatila na to, že samotní Turci nechcel bojovať, riadiť sami svoje hospodárske, vojenské a politické záležitosti. A bol tu prvý zákon vedomostného podnikania. Jednoducho sa musím sám školiť a za pomoci odborníkov sa vzdelávať do tajomstiev internetu. Rozmýšľal som aj o vysokej škole technickej. Túto predstavu som odmietol po zistení, že informačné technológie sa rozvíjajú globálne a mimoriadne rýchlo.  Inovačné obmeny v oblasti internetových aplikácií sú také časté, že pokiaľ by som išiel do klasickej školy, tak by som iba strácal a nie získal. Kým by som ju vyštudoval v klasickej podobe, tak prax by utiekla hodne ďaleko. A tak na rad muselo prísť samoštúdium.
 
Rozhodol som sa navštíviť kníhkupectvá a spoznať internetovú literatúru. V prvej etape som si bral do rúk knižku za knižkou, prezeral si obal, natĺkal som si do hlavy názvy knižiek, prezeral ich obsah a spoznával som digitalizácie. Začal som nakupovať knižky, ktoré ma mohli posunúť vpred. Pravidelne som takto navštevoval asi 4 kníhkupectvá. Kúpené knihy pravidelne študujem a tento stav trvá až podnes a v podstate trvalé vzdelávanie v oblasti informatiky a internetu je každodennou záležitosťou. Pokiaľ chce niekto na internete uspieť, musí si nájsť čas na pravidelné štúdium.
 
A keď už k úspechu na internete treba informačnú a technologickú gramotnosť, tak všestrannú a poriadne od základov. Začal som študovať záležitosti okolo elektrotechniky, strojov, zariadení a samozrejme hardvérového vybavenia. Niektorí moji odborní konzultanti sa nestačili čudovať a naznačovali, že to je v podstate moc zložité a komplikované. Povedal som si, že záležitosti okolo hardvéru, elektrotechniky, robotiky, automatických stojov budem študovať. Veď ako by to vyzeralo, keby človek nerozumel tomu, čo je vo vnútri počítača a ako to funguje? Keby som bol vynechal oblasť hardvéru, tak to je ako dom postavený bez základov a jedného dňa sa to môže vypomstiť. Aby bol človek na internete dlhodobo úspešný, musí postupovať inak ako jeho konkurencia. Niektorí naznačovali – daj dokopy peniaze, najmi si odborníkov a daj si spraviť úspešný vyhľadávač. Túto koncepciu som raz a navždy zamietol pod rohožku.
 
Internetová gramotnosť a internetová vzdelanosť
Digitalizácia a internet sa stali trvalou súčasťou nášho života. Samozrejme je, že mladí ľudia sa na nové veci adaptujú jednoduchšie a rýchlejšie ako osoby, ktoré majú 40 – 50 rokov. Jednoducho tieto osoby nezažili vo svojom detstve takúto prudkú digitalizáciu, a tak isto ich nezachytil ani internetový vývoj.
 
Moji rodičia sa venovali programovaniu a to hlavne moja matka. Otec študoval oblasť techniky a informatiky a aj jeho diplomová práca sa venovala využitiu výpočtovej techniky v oblasti riadenia žatevných prác na Slovensku. Celkom pokroková diplomová práca na rok 1970. Tak isto som zažil aj dierno štítkové stroje. Teda rodinné základy boli celkom dobre orientované do oblasti výpočtovej techniky. Rodičia často hrávali s kolegami kanastu a ja som sa často ocitol ako odložený kufor vo výpočtovom stredisku. Tu som buď niečo montoval s technikmi, alebo niečo po večeroch počítal s pološialeným matematikom programátorom. Samozrejme, ako chlapcovi sa mi nepozdávalo takéto odloženie a vytvoril som si k výpočtovej technike a svetu okolo negatívny vzťah.
 
Dnes už chápem, že to nebolo dvakrát rozumné a škodil som sám sebe. Pretože, keď chce byť niekto v dnešnej dobe úspešný, tak musí mať aj dobrý vzťah k technike a technológiám. A tak až v 40-tke som sa rozhodol, že si to v hlave upracem a k technike a technológii zaujmem pozitívny postoj.
 
Moje prvé skúsenosti s internetom boli sprostredkované mojimi synmi Martinom a Marekom. Vlastne som ich k tomu viedol, aby nezanedbali túto oblasť ľudskej existencie a neopakovali moje vlastné chyby. Kúpil sa počítač a všetko, čo k počítaču patrí. Nastal moment, kedy sa z internetovo negramotných jedincov stali postupne internetovo zdatné osoby. Synovia sa naučili programovať, robiť dizajn a dnes sa obidvaja úspešne živia a podnikajú v oblasti internetu. Do vecí internetu sa pridala aj manželka Vierka, a tak začala vznikať rodina zameraná na internetové prostredie.
 
Synovia mi pomohli vytvoriť webovú stránku a svoje podnikanie som spojil s internetom. Spoznal som skype, e-mail, chat, internetové vyhľadávače. Manželka mi začala pomáhať spravovať web stránku a zabezpečovať podnikanie v oblasti alternatívnej medicíny, predaja liečiv a byliniek. Samozrejme, profesionalita mojich synov v oblasti programovania a internetu narastala. Osobne som človek, ktorý rád súťaží a má rad k všetkému profesionálny prístup.
 
Začalo ma rozčuľovať a hnevať, že synovia ovládajú internet stále hlbšie a profesionálnejšie. Cítil som sa často ako menejcenný mladej generácii a vrcholne mi liezlo na nervy, že ma poučujú vlastní synovia. Svet sa obrátil naruby. Zrazu sa starší musia učiť od mladších a nie naopak ako to bolo doteraz. A tak ma to v dobrom dožralo a rozhodol som sa, že sa to musí otočiť naopak a ja budem ten, kto bude poznať oblasť internetu, informačných technológií a programovania lepšie ako moji synovia a celkovo mladšia generácia.
 
A tak som vyhlásil sám pre seba, že sa asi za 5 rokov stanem špecialistom a odborníkom v oblasti internetových aplikácií a internetového podnikania. Ako sa patrí na budúceho profesionálneho špecialistu začal som sa vzdelávať a školiť v oblasti informačných technológií. Stanovil som si cieľ, že si vybudujem medzinárodný vyhľadávač solídnej úrovne.
 
Našiel som si známych a nových priateľov, ktorí ma aktívne školili do pochopenia všetkého okolo Windows kancelárie a zvládnutia excelu a wordu. Tak isto som sa vzdelával v programovaní Basicu a používaní makier vo Windowse. Zároveň som začal nakupovať množstvo dostupnej literatúry z oblasti využitia Windows aplikácií pre firemné prostredie. Celkom ma bavili kontingenčné tabuľky. Oboznamoval som sa s databázami a jazykom SQL. Tak isto som študoval a školil sa v používaní analytických metód do oblasti firemného prostredia. A takto začala cesta budúceho špecialistu pre informačné technológie.