SEO a SEM pre Google

Zaoberáme sa tu problematikou SEO a skôr je to všetko o tom, ako sa naučiť myslieť a robiť na základe získaných vedomostí v tejto oblasti. Potom to postupne môže byť o vyššej úrovni a to je rovina optimalizovania web aplikácie na pomery internetu. Neskoršie je to o maximalizácii prvkov SEO. A niekto môže zájsť na rovinu SEM a to je spojenie SEO a marketingových nástrojov.
 

PRINÁŠA NÁŠ SPONZOR: CIMAX/ZDRAVIE
http://www.cimax.sk/lieky

UPOZORNENIE: doleuvedené informácie postupne strácajú platnosť, pretože google zaviedol nový algoritmus „kolibrík“ www.apoort.net/monitor-august-oktober-2013

OBSAH:
Wikipedia, Google, Články, Black, Doména, Subdoména, Názov domény, Kúpa domény, Blacklist, Hosting, Free hosting, Portál, Google web, Blog, Katalóg, E-shop, Affiliate, Fórum, Spravodajstvo, Klon, Mapy, Konkurencia, Hodnotenie webu, Kancelária, CMS, S programátorom alebo bez, PR články, Obrázky, Šablóny, Administrátor, Bezpečnosť, Rýchlosť načítania, Google bot, Reklamy, Návštevnosť, Webmaster, Kľúčové slová, Podadresy, Programátor, Pravopis,  Monitory, Prehliadače, Validácia, Kontrola linkov, Alexa, Pagerank, Kontrola pozícií, Zápis do katalógov, Vlastný SEO nástroj, Zápis do webov, Výmena odkazov, Počítadlo návštevnosti, Nástroje do prehliadačov, Vlastný prehliadač, Videá youtube, Vyhľadávanie článkov, Vyhľadávanie odkazov, Algoritmus Google bot
 
Informácie spracoval free poradca – Hattas Peter a jeho dobrovoľní internetoví ” TERMITI” a menovite jarda, ľuboš, evka, medveď, zoltoš, egypťanka, mamut, martin a iná háveď. Kontakt na vaše prípadné otázky: e-mail
 
 
Dátum zberu:2013
1. SEO: Wikipédia o SEO pre vyhľadávače
[gs Screenshot-seo]
Optimalizácia pre vyhľadávače alebo SEO (z ang. search engine optimization) je súbor techník na zlepšenie pozície, na ktorej sa optimalizovaná webstránka zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania v internetových vyhľadávačoch. SEO zahŕňa linkbuilding, linkbaiting, social media marketing, virálny marketing, on-line PR v kombinácii so sémantickým kódovaním webu.
 
 
 
2. SEM: Wikipedia o SEM – Search Engine Marketing
SEM je zkratka z anglického Search engine marketing, což znamená marketing ve vyhledávačích. Jedná se o marketingový nástroj, další forma on-line reklamy, zaměřený na propagaci a zvyšování viditelnosti a známosti webu, tedy navyšování návštěvnosti.
 
 
3. SEO: Google radí o SEO problematike
COMMENT: Je záujmom majiteľa webovej aplikácie, aby využil možnosti indexovania do Google vyhľadávača a aby si ho tu ľudia vedeli nájsť. A tak isto je záujmom Google, aby jeho služby využívali majitelia web aplikácií. Je to určitý druh symbiózy. A tak je prirodzené, že Google vytvoril prostredie pre webmasterov, kde si môžu získať informácie o svojich pozíciách, ale aj o svojich konkurentoch. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Google doporučenia pre SEO
Doporučené postupy, ako Googlu pomáhať nachádzať, prechádzať a indexovať vaše stránky
Informace o tom, jak Google objevuje, prohledává a zobrazuje webové stránky
 
Začíname s optimalizáciou pre vyhľadávače – pdf dokument priamo od Google
 
200 faktorov, podľa ktorých google vyhodnocuje web stránky a zaraďuje ich  vo vyhľadávači
 
 
4. SEO: Články o tejto problematike
COMMENT: Odporúčam, aby ste si prečítali množstvo článkov o problematike SEO. Skúste si postupne uvedomiť, o čom je SEO, ako sa dobre zapísať do Google vyhľadávača a pri zápise rešpektovať tých, ktorí danú problematiku hľadajú na vyhľadávači pomocou určitých výrazov – kľúčových slov. Niektoré kľúčové slová sú mimoriadne dobre navštevované a cez iné kľúčové slová hľadá menej ľudí. SEO je o premýšľaní, ako sa umiestnite v Google vyhľadávači a ako vás nakoniec ľudia nájdu cez vyhľadávač. Ale SEO je aj o tom, aby ste poznali svojich konkurentov a ich pozície vo vyhľadávači. Tak isto SEO je o spoznaní klientov, ktorí navštevujú vašu webovú aplikáciu, ako si pozornosť klientov udržať a spraviť z nich vracajúcich sa klientov. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Články o tejto problematike
 
 
5. SEO: Zle realizované SEO
COMMENT: Skúste sa zamyslieť, aký druh SEO mienite aplikovať. Máme dva druhy smerovania: jeden smer je ČIERNE SEO a ide o to, ako vybabrať s Google botom. Na druhej strane je tu BIELE SEO, pri ktorom využijete legálne prostriedky na dobrý zápis do Google vyhľadávača. Nezabúdajte, že príliš veľa špekulácií vás nakoniec dostihne. Namiesto toho, aby ste v rámci BIELEHO SEO skúmali, ako funguje Google vyhľadávač a spoznávali jeho algoritmus, tak sa vystavujete možným sankciám zo strany Google za nekalé praktiky. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
BLACK SEO – ČIERNE AKTIVITY
Black hat SEO, Skrytý text, skrytý a malý text, cloaking, odkazové farmy, klamné presmerovanie, doorway pages, tapetovanie katalógov, cybersquating, odkazové farmy, doorwayspages, cybersquating, keyword stuffing,
 
Weby na tému Black hat SEO
 
Tento nástroj vás automaticky zapíše do tisícok stránok a tým získavate spätné odkazy. Inak by sa dal tento nástroj nazvať aj spamový robot.
 
 
6. SEO: Ako si vybrať doménu a jej koncovku?
COMMENT: Pokiaľ budete pôsobiť na slovenskom internete, tak vám stačí koncovka .sk. Pokiaľ by vaše aktivity smerovali do Čiech, tak odporúčam, aby ste zvolili koncovku .cz. Pokiaľ budete operovať aj v angličtine a na anglicky hovoriacom teritóriu ako je USA, Anglicko, Austrália je dobrá koncovka com a podobne. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Wikipedia o doménach
Doména (ak ide o internet, tak aj internetová doména) je v komunikačných sieťach založených na TCP/IP (t.j. napríklad na internete) spojená skupina počítačov a prístrojov, ktoré podľa adresy IP (ktorá môže byť nahradená menom) patria do rovnakej časti siete. Meno pridelené doméne sa volá meno domény alebo názov domény alebo doménové meno
 
 
7. SEO: Ako získať bezplatne subdoménovú adresu?
COMMENT: Možno sa na začiatok rozhodnete, že si nezaložíte vlastnú doménu a tak sa obzriete, kto by vám zapožičal bezplatne nejakú tu subdoménu. V rámci SEO je dobré zvážiť, či je to správny prístup ísť cez subdoménu inej známej domény. Dá sa samozrejme začať aj takto. Zvážte si všetko, čo takýto prístup prinesie. Dajte na jednu stranu výhody a na druhú stranu nevýhody takéhoto postupu. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Weby na danú problematiku
 
 
8. SEO: Ako vybrať vhodný názov pre doménu?
COMMENT: Pokiaľ si zakladáte svoju web aplikáciu, je potrebné zvážiť, ako sa bude volať vaša doména. A na to je dobre sa pozrieť na weby vašej najbližšej konkurencie a názov voliť tak, aby ste sa priamo vo vyhľadávači zapísali v blízkosti svojej konkurencie. Iná možnosť je nazvať svoju doménu tak, aby si ju ľudia ľahko zapamätali. Alebo môžete zvoliť aj iný prístup. O tom je vlastne SEO optimalizácia rozhodovania o názve domény. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Ako vybrať názov domény – trochu inšpirácie
 
 
9. SEO: A chcete si kúpiť už hotovú doménu?
COMMENT: Pokiaľ začínate a máte dostatok finančných prostriedkov, je dobré pohľadať, či niekto nepredáva už hotovú doménu, ktorá má už niekoľko rokov života a aktivít za sebou a dokonca sa tu vytvorila určitá komunita záujemcov. Treba, aby doménu na predaj overil webmaster, ktorý sa vyzná a pozná všetky seriózne a špekulatívne postupy. Dávajte si pozor na kúpnu zmluvu a podmienky ručenia majiteľov web aplikácie na predaj. Ako sa hovorí, nekupujte mačku vo vreci. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Vyhľadajte si voľnú doménu
 
Chceli by ste vlastnú doménovú koncovku? Žiadny problém, za 190 000 eur môže byť vaša 🙂
 
Ak nie je doména voľná, môžete vyskúšať hľadať aj medzi expirovanými, alebo medzi doménami, ktoré budú čoskoro ukončené
 
Zoznam všetkých slovenských domén
 
Zistenie vlastníka domény
 
Zoznam domén podľa pageranku
 
A nechcete kúpiť už zabehnutú web stránku?
 
 
10. SEO: A čo je to čierna listina (blacklist) Google pre domény?
COMMENT: Pokiaľ budete pokúšať osud a robiť ČIERNE SEO, tak jedného dňa si nájdete na čiernej listine Google. Verím, že sa tak nestane a budete hľadať progresívne metódy a postupy v rámci SEO. Môžete robiť aj ČIERNE SEO a premýšľať, ako dobehnúť Google robotov. Ale keď prídete na nejakú dobrú špekuláciu, tak to skúste vo svojej hlave otočiť do legálnej a povolenej roviny. Študujem špekulatívne postupy iných voči Google a potom hľadám legálne podobné postupy. ČIERNE SEO ako inšpirácia a nie ako odbavovanie sa voči Google. Nezabúdajte, že tím Google buduje softvér na úrovni umelej inteligencie a neustále zdokonaľuje činnosť svojich robotov, ktorí majú čas skúmať váš web do zblbnutia a použijú na to nespočetné množstvo algoritmov a štatistických postupov. Za uvedené doporučenia nenesiem žiadnu zodpovednosť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Niečo, čo je čierne a potrestané
 
Ako sa odstrániť z Google čiernej listiny
 
 
11. SEO: Ako si vybrať web hosting server?
COMMENT: Pokiaľ chcete a požadujete neustále fungovanie vašej web adresy, tak je treba mať web aplikáciu uloženú na dvoch iných serveroch. Keď jeden vypadne, tak všetko sa prenáša na druhý server. Pokiaľ nemáte takúto požiadavku, tak je na vás, aký server si vyberiete. Uvažujte aj tak, že jedného dňa môže narásť návštevnosť na hranicu, kde počet návštevníkov spomalí načítavanie web aplikácie a je treba prejsť do zrýchleného režimu a ten niečo bude stáť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Porovnanie hostingov – porovnanie kvality a ceny slovenských hostingových služieb
 
 
12. SEO: Nechcete na začiatok zadarmo webhosting?
COMMENT: Pokiaľ začínate, je tu možnosť aj free webhostingu a skúšať šťastie aj týmto smerom. Treba mať na vedomí, že investovanie do digitálneho sveta je vysoko rizikové, a preto treba zvažovať, ako napredovať s minimálnym rizikom. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad webhostingu
 
 
13. SEO: Chcete web portál a prečo?
COMMENT: Keď sa budete rozhodovať o podnikaní na internete, je dobré sa zaoberať otázkou, akú aplikáciu si vyberiete pre svoje podnikanie. A skutočne to nie je jedno, či to bude vyhľadávač, portál, porovnávač cien, bazár s inzerciou, spravodajstvo alebo fórum. Na internete je silná konkurencia a nie je také jednoduché sa presadiť a to hlavne v dobre obsadených kľúčových slovách. Pod portálom rozumieme klasickú web aplikáciu, ktorá sa venuje špeciálne vymedzenej oblasti napr. programovaciemu jazyku PHP. Pri vyhľadávači ide záujem ďalej a vyberáte si širší záber v danej oblasti, napríklad internet celkovo. Je to aj otázka pre SEO optimalizáciu, akú web aplikáciu si vybrať, aby ste sa presadili do Google vyhľadávača alebo si návštevnosť zabezpečíte kúpením reklamy priamo. Prípadne praktizujete vlastnú reklamu a oznamujete iným webom, že ich propagujete. Možnosti pre SEO myslenie dávajú aj iné možnosti a iné netradičné riešenia. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Čo je to webportál?
 
 
14. SEO: Chcete webovú stránku od Google?
COMMENT: Je veľmi dobrá stratégia a je to SEO logika a tá hovorí spojiť osud svojej web aplikácie priamo s kolosom Google. V zásade logika Google je pomôcť sa stať na internete niekým za pár euro. A keď rastiete, tak vám Google pomôže zarábať si aj cez reklamu Google. A tak od Google na začiatok použijete všetky možnosti, ktoré vám ponúka. Je to celkom jedinečná stratégia a odporúčam vám ju dôsledne aplikovať. Takáto SEO stratégia má svoju dobrú dynamiku. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Domovská stránka
Spustenie vašej webovej aplikácie priamo na google serveroch. Aplikácie môžu byť napísané v Jave, Pythone alebo GO.
 
 
15. SEO: Chcete blog a prečo?
COMMENT: Je to jedna z dobrých postupov, ako začať podnikať na internete. Google má rád blogerov a ich komentáre, články na rôzne témy a to dokonca môžete použiť Google Blog a to je super. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Pozrite si najzaujímavejšie blogy
 
A začnite blogovať na rôznych free platformách
 
Chcete Google blog a prečo?
 
 
16. SEO: Chcete katalóg alebo vyhľadávač?
COMMENT: Pokiaľ chcete na internete niečo znamenať a kamsi sa prebojovať, tak je potrebné v rámci SEO podnikania uvažovať jednoznačne o katalógu, kde máte vyhľadávač pre všetky dôležité slová slovenského slovníka. A k tomu často treba aj plno webových aplikácií a rôznych služieb. Keď začnete z pozície vyhľadávača, katalógu a fóra, tak si pripravíte z hľadiska budúcnosti tie najlepšie pozície konkurovať tým najúspešnejším. Dôležitá je na začiatku stratégia SEO, ktoré smeruje do budúcnosti. Aby bol nejaký projekt na internete úspešný, tak treba minimálne 10 rokov aktivít a tie aktivity aj niečo stoja. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Slovenské vyhľadávače a katalógy
 
Chcete vyhľadávač a prečo?
 
Zoznam vyhľadávačov vo svete
 
 
17. SEO: Chcete eshop a prečo?
COMMENT: V niektorých prípadoch sa môžete rozhodnúť pre podnikanie vo web aplikácii eshop. Aj tu si treba dobre rozmyslieť, kde začnete a na začiatok je lepšie využiť hotové eshopy. Zvoľte si, v ktorom CMS to budete robiť. Prichádza do úvahy Drupal, WordPress a Joomla. Dobre si zvážte veľkosť eshopu, váš podnikateľský plán, rozsah účtovníctva a spôsob komunikácie so zákazníkom. A dobrá forma eshopu je, keď ho postavíte na porovnávaní cien. Je smutné, ako nekvalitné sú niektoré eshopy a málokedy budované moderným štýlom a v prospech klientov. SEO premýšľanie je v tom, aké druhy eshopov sa dajú použiť, aké moduly sú k dispozícii, aké má konkurencia, kde nakupovať nové moduly pre moderne fungujúci eshop, ako si vrátiť náklady na moduly ich predajom alebo prenájmom. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad eshopov pre spoznanie
 
Eshop v drupale
 
Eshop v joomle
 
Eshop pre wordpress
 
 
18. SEO: Viete, čo je affiliate?
COMMENT: Pred založením eshopu je dobré pozrieť sa aj na použitie affiliate v prospech vášho eshopu. Prípadne využiť ponuku affiliate iných a na svojom eshope predávať cez affiliate ich výrobky. Veľmi dobre si preštudujte podmienky v affiliate a hlavne kedy a ako sa vyplácajú odmeny. Affiliate je nástroj pre získanie predajcov na internete alebo nástroj pre zabezpečenie reklamy a predaja vlastných produktov. Uplatnenie SEO je v tom, že preskúmate tento nástroj na podporu predaja a dokážete si vytvoriť vlastný affliliate nástroj. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Čo je affiliate?
Komplexne zozbierané informácie o affiliate
Softvér na vybudovanie kvalitného partnerského programu
Veľký katalóg affiliate
 
Čo je to dropshipping?
Chcete predávať výrobky niekoho iného? Je dobre sa zaoberať sa aj tymito možnosťami.
Ako funguje dropshipping
Ako začať podnikať pomocou drop shippingu.
Obchody ponúkajúce dropshipping
 
 
19. SEO: Chcete diskusné fórum a prečo?
COMMENT: Treba pouvažovať aj o možnosti podnikať na internete vo formáte fóra, kde základom je možnosť diskutovania záujemcov. Uplatnenie SEO je v tom, že si naštudujete aplikácie pre fóra. Prezriete si, ako fungujú fóra aj tie menšie, ale aj tie celosvetové. Je dobre vedieť aj právnu problematiku a zodpovednosť za zverejnené názory účastníkov diskusií. Mnohokrát sa diskusia zvrhne na nadávky a vulgarizmy. A tak je rozumné schvaľovať a kontrolovať príspevky. Diskutujúci často odkazujú a propagujú svoje weby. V rámci SEO zvážte, aby niekto robil moderátora a pripravoval pre diskutujúcich rôzne materiály k diskusii. Jednoducho nie je múdre nechať rásť fórum nadivoko. A tak isto je dobré zvážiť pre fórum aj nejakú pomoc odborníka z danej oblasti. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Fórum o matrixe a CMS systémoch
Diskusné fóra
Ekonomické diskusné fóra
České fóra
Diskusné fóra v zahraničí
Špecializované diskusné fóra
Fóra o veľkom množstve tém
Software pre fóra
 
Chcete sociálnu sieť od Google+?
 
Chcete sociálnu sieť od Facebooku?
 
 
20. SEO: Chcete robiť web spravodajstvo?
COMMENT: Je tu aj možnosť podnikať formou získaných správ, čo sa deje na internete. Google vyhľadávač dáva možnosť nastaviť si vyhľadávania príspevkov a ich aktualizácie za 24 hodín, za týždeň alebo iné časové obdobie. Google sa v aktualizácii svojho vyhľadávača veľmi zlepšil a aktualizácie sú skoro online, čo je výborný základ pre spravodajstvo. Správy možno monitorovať aj cez RSS systém. Môžete odoberať zo Slovenska, ale aj zahraničia. V rámci správ možno vyhľadávať aj rôzne články. Niektoré sú bezplatné. Alebo sa dá nejakým článkom inšpirovať a napísať podobný článok. Dobre by bolo spojiť spravodajstvo a diskusné fórum. Môžete uvažovať aj o web aplikácii pod označením monitoring médií a podobne. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
RSS zdroje katalóg
 
Pokiaľ chcete robiť spravodajstvo na svojich web aplikáciách, tak sa skúste inšpirovať, ako to robia v Google news
 
Slovenské weby s online spravodajstvom
 
V spravodajstve sa používa často systém odberu správ cez RSS a zistite si, či správy môžete zverejňovať na svojej web stránke alebo iba pre súkromné účely
 
Pozrite si systém na Yahoo, ako moderne spracovať veľké množstvo RSS – skutočne unikátna aplikácia
 
Monitoring médií
 
 
21. SEO: Nechcete sa inšpirovať web klonom?
COMMENT: V tom prípade je klon niektorej známej a medzinárodnej webovej aplikácie je nesporne zaujímavá vec. V čom je jeho sila a logika? Medzinárodné známe web aplikácie sú zväčša úspešné a našli si svoje výslnie na internete. A to je super materiál spoznať, ako myslia a konajú tí najlepší na internete. Nie je to o tom, že doslova ukradnete dizajn a jeho moduly. Skorej je to o tom, ako si na svoje podmienky upraviť svetovo známu aplikáciu. Takýmto počinom prenášate kvalitu do vlastnej web aplikácie. A klon je iba inšpirácia pre vlastnú aplikáciu. Ale pozor na licenčné práva majiteľov webov. Každý ide na vlastnú právnu zodpovednosť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Na týchto stránkach si nájdete programy, ktoré sa snažia napodobniť veľmi úspešné weby
 
Klony facebooku
 
 
22. SEO: Čo takto free mapu Google?
[gs Screenshot-google mapa]
COMMENT: Podnikanie pomocou mapovej aplikácie nie je také bežné a vyžaduje si čas ju zvládnuť, spoznať jej moduly a možnosti. Treba sa v tom zabehnúť a zvážiť, či to je tá vaša aplikácia správna a koľko do toho chcete investovať. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Celkové dobré informácie a prehľadne
Využitie Google aplikácie je dobrý začiatok. Veľkorysosť Google ohľadom toho, čo všetko si na mapu môžete naložiť a koľko ľudí to môže vidieť, je pozoruhodná. A potom aj určitá pomoc financovať ďalšie vaše aktivity pomocou Google reklamy. Preštudujte si podmienky.
 
 
23. SEM: Otestujte aplikácie konkurencie – ako?
[gs Screenshot-seo testovanie]
COMMENT: SEO nástroj je aj prostriedok na sledovanie svojej konkurencie a získavanie štatistických údajov o ich webe a moduloch. Tak isto zistíte, v čom svoj web naprogramovali, ako a kde ho majú zapísaný na Google vyhľadávači, kto na nich odkazuje, aký majú pagerang a ďalšie informácie. Všetko vám v rámci SEO pomáha usmerniť vlastné kroky a stíhať konkurenciu alebo jej nedovoliť získať ešte väčší náskok ako doteraz. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Nástroje na testovanie web aplikácií
Pagerank konkurenčnej stránky
Alexa rank konkurenčnej stránky
Rýchlosť načítania webu
Kontrola kódu HTML a CSS
Zobrazuje sa web vo všetkých prehliadačoch správne?
Sú všetky odkazy a kotvy správne?
V čom má váš konkurent naprogramovanú web aplikáciu?
Pomocou tohto programu zistíte, aké moduly a šablóny používa konkurenčná webová wordpress stránka. Veľmi zaujímavý program, hlavne pre webmastrov, platený, ale určite sa oplatí.
 
 
24. SEO: Ako hodnotiť svoju web aplikáciu indexom?
COMMENT: Komplexné nástroje SEO, skontrolujte svoju web stránku a vyhodnoťte ju pomocou indexu, a tak isto to spravte aj s konkurenčnými webmi. Ide o to, že niektoré SEO nástroje dávajú aj takzvané štatistické vyhodnotenie kvality a efektívnosti stránky napr. v percentách. A dá sa z toho spraviť indexová záležitosť. Je to celkový ukazovateľ, ako ste na tom z hľadiska možností SEO a ako sú na tom vaši konkurenti. Jednoducho je treba sa s tým potrápiť a naučiť sa fungovať v zmysle rozhodujem sa na základe serióznych štatistických údajov a ich súhrnu v indexoch. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Weby na danú problematiku
 
 
25. SEO: A premýšľal si, akú kanceláriu použiješ?
[gs Screenshot-google apps]
COMMENT: Aby ste dobre spravovali administráciu okolo svojej web aplikácie je potrebné myslieť aj na nejakú digitálnu kanceláriu. Nie je jednoduché sa naučiť riadiť svoj web digitálne. Napr. všetci pracujú doma a musia sa naučiť komunikáciu cez skype a e-mail. Tak isto treba určité prostredie pre spracovanie dokumentov, zachytenie termínov a vedenie určitej štatistiky. Odporúčam Google kanceláriu, mail, dokumenty, kalendár a iné možnosti. Nezabúdajte na zázemie svojej web aplikácie, aby mohla seriózne fungovať a mať dobrú povesť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Kancelária od Google
 
Kancelária od Microsoftu
 
 
26. SEO: A tvoj web bude v ktorom systéme CMS?
COMMENT: V rámci SEO ide aj o to, aby ste preskúmali, v akom systéme CMS funguje váš konkurent a v akom systéme CMS budete fungovať vy. Je to veľmi dôležitá záležitosť. Najviac možností poskytuje jednoznačne a bezkonkurenčne wordpress. Nie je čo riešiť. Ale aj tu treba zvážiť možnosti a rozumovo sa zorientovať. Dôležitá je aj úloha financovania programátora alebo iba testera, ktorý pozná množstvo aplikácií a vie ich mierne upraviť na úrovni modulov CMS, ale neprogramuje nové. Iba využíva tie, ktoré sú FREE alebo si ich nechá externe upraviť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad možností o CMS
Vyberajte podľa rôznych kritérií z 1200 CMS
Najznámejšie a najpoužívanejšie CMS
Výhody CMS
 
 
27. S programátorom alebo bez programátora?
COMMENT: Treba si to dobre rozmyslieť a odskúšať, ako to bude vyzerať a koľko to bude stáť. Je tu aj iná možnosť a robiť web aplikáciu pomocou školeného testera. Školený tester neprogramuje a nepozná PHP alebo iný programovací systém. No je schopný upraviť HTML a CSS a ovláda aj photoshop. Má mimoriadne schopnosti v tom, že pozná doslova na internete všetko a všade a má otestované neuveriteľné množstvo šablón, systémov a modulov. A takýto špeciálny tester je na nezaplatenie. Má prehľad a vie, kde čo je a hlavne FREE. A tak si to dobre rozmyslite, ako na to pôjdete. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Webmaster a tester
Webmaster alebo tester môže upraviť web aplikáciu bez programovacích jazykov za pomoci CMS systémov a hotových modulov s tým, že treba ovládať HTML a CSS a Photoshop. Ale webmaster alebo tester musia mať bohaté skúsenosti so systémami CMS a jeho modulmi. Teda nepracuje sa priamo s programátorom, ale iba s web aplikáciou, ktorú v minulosti nejaký programátor pripravil. Webmaster a tester neprogramujú a dokonca to nie je vhodné.
 
Webmaster alebo tester má aj takú možnosť, že u niekoho môže byť pripravená základná štruktúra web aplikácie, kde si všetko vystaviate klikaním príkazov z daných možností. Aj tu platí, že sa robí z aplikácie, ktoré v minulosti spravil nejaký programátor a online sa s programátorom nepracuje. To nevylučuje vo výnimočných prípadoch, že sa nemôže osloviť programátor, aby naprogramoval v danom systéme CMS do modulu novú aplikáciu alebo potrebnú aplikáciu pohľadať na internete a kúpiť ju.
 
Administrátor – redaktor web aplikácie
Administrátor je osoba, ktorá sa stará o obsah vašej web aplikácie. Pracuje cez rôzne editory, teda vkladá texty, obrázky, videá a robí celkové úpravy. Administrátor robí v určitom redakčnom systéme. Je dobré, keď pozná a ovláda Photoshop.
 
Webmaster
Na základe požiadaviek majiteľa vybuduje stránku z modulov daného CMS a nie je potrebné k tomu volať programátora. No je potrebné mať skúsenosti zasiahnuť do HTML, ovládať CSS a photoshop. Tak isto mať určitý prehľad, čo ponúka internet a kde sa to dá nájsť.
 
Tester
Je dobré, keď webmaster je zároveň aj tester a je schopný testovať všetko, čo sa dá na internete. Má prehľad, kde sa čo nachádza a ako sa to dá použiť. Je zorientovaný, čo je FREE a čo platené. Vie ponúknuť na výber rôzne varianty a možnosti. Zároveň je niečo ako poradca, čo by mala obsahovať vaša web aplikácia, čo má k dispozícii konkurencia. A napr. aj kde sa uberajú najnovšie trendy. Ovláda všetko, čo webmaster a administrátor a v malom fušuje aj do programovania, ale iba v nutnom prípade.
 
Programátor
Je osoba, ktorá ovláda niektoré programovacie jazyky. Ovláda HTML a CSS a je schopný modelovať web stránky individuálne k požiadavkám klienta. Tento postup neodporúčam z dôvodu finančnej náročnosti, potom preto, že majiteľ stránky sa nenaučí štandardné fungovanie na internete. Práca priamo online s programátorom je náročná na čas a kontrolu toho, čo programátor porobil. Nedoporučuje sa robiť s programátorom, ktorý nepracuje v určitom dobre rozšírenom CMS. Doporučuje sa s programátorom komunikovať cez tvorbu modulov do vybratého systému CMS.
 
Informatik
Je na začiatku celého projektu a vie a pozná, ako robiť kvalitné informačné systémy. Pozná zákonitosti budovania živých a meniacich sa informačných systémov. Vie, ako to chodí pri vývoji a rozvoji informačných systémov vo firmách, ale aj vo webových aplikáciách. Odporučí správne vystavať systém, aby sa web alebo aplikácia nemuseli nezmyselne prerábať, keď rastú a vyvíjajú sa. Pozná trendy v informatike a jasne razí zásadu, že informácie na webe majú prednosť pred dizajnom. Často sa zanedbáva účasť tohto špecialistu a potom sa to v budúcnosti pomstí. Informatik školí majiteľa webu, ako to vlastne na internete funguje.
 
Dizajnér
Je osoba, ktorá sa postará o dizajn vašej stránky a vyberie vhodnú šablónu. Z hľadiska SEO sa robí veľká chyba, kde sa vo web aplikácii dá prednosť dizajnu v neprospech jasných a čitateľných informácií. Prehľadnosť informácií, komplexnosť, jasnosť a prehľadnosť. A slovenský internet trpí doslova touto chronickou chorobou. Krásny dizajn a totálne neprehľadné čítanie a hľadanie informácií. Tak si na to skúste dať pozor.
 
Marketingový poradca
Je osoba, ktorá sa pozerá na internet z hľadiska ako napr. pokryť náklady z činnosti stránky. Ako reálne a priamo z internetu zarobiť, ktoré aplikácie sú schopné zarobiť a ktoré nie. Ako riešiť rovinu nákladov a zisku. Čo reálne vedie k zisku na internete. Ako organizovať reklamu. Ako parkovať domény a pripravovať ich na predaj v aukciách. A celkovo ako uplatniť marketingové nástroje rovno na internete.
Čo je to vlastne internetový marketing?
Určitý prehľad, čo je to marketing uplatnený na internete
 
 
28. SEO: Kde zohnať PR články a texty pre váš web?
COMMENT: Pokiaľ chcete mať svoj web dobre zapísaný v Google vyhľadávači a zároveň si získať aj dlhodobých a vracajúcich sa klientov, tak je najlepšie ich dať písať tomu, kto sa v danej problematike na vašej stránke rozumie a vie, čo klienti a návštevníci potrebujú. Potrebujete však ryžovať za každú cenu a tak si dajte napísať komerčné články a natlčte ich do svojej web aplikácie. Čo na tom, že sú o ničom. A to už je mimo BIELE SEO, ale ryžovanie za každú cenu. Ale môže byť aj to. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prečo máte písať články na web?
PR články si dáte napísať, alebo si ich píšete sám alebo s konzultantom. Prípadne prepisujete texty iných alebo prevezmete texty od iných, kde je GNU licencia.
 
Čo sú PR články a načo slúžia?
 
Stránky, na ktorých je možné zakúpiť marketingové, reklamné články
 
Kde zverejniť vlastné PR články
 
Zoznam PR webov
 
 
29. SEO: Kde zakúpiť obrázky pre váš web?
COMMENT: Aby bola vaša stránka zaujímavá, je dobre ju vybaviť aj obrázkami. A to niečo bude stáť. Ale dá sa to riešiť cez free obrázky alebo obrázky za pár centov. Je dobré, keď administrátor ovláda photoshop a k tomu má aj zmysel pre určitý dizajn. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Zoznam stránok, kde hľadať obrázky platené aj zadarmo
 
 
30. SEO: Kde zohnať web šablónu pre váš web?
COMMENT: Web šablónu si môžete dať spraviť dizajnérovi, ale to stojí dosť peňazí. A tak je lepšie sa obrátiť na weby, ktoré dávajú šablóny free alebo za celkom prijateľné ceny. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Ak hľadáte šablóny (templates) do WordPressu, skúste na tejto stránke
 
Niečo pre Drupal
 
Nezabudli sme ani na Joomlu
 
 
31. SEO: Ako bude fungovať váš administrátor?
COMMENT: Je to nesporne veľmi dôležitý post a dôležitá osoba pre fungovanie vašej web aplikácie, a teda dajte si záležať, komu dáte do rúk správu obsahu webu. Zvážte, čo všetko administrátor musí ovládať a aké sú jeho skúsenosti. Niekedy je dôležité, aby admin vedel niečo z HTML a CSS. Občas aj nastaviť parametre modulov v CMS systéme. A tak isto je potrebné, aby ovládal niektorý systém internetovej kancelárie, ovládal dobre excel a word, kalendár, photoshop. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Ovláda váš administrátor CMS?
Ovláda váš administrátor photoshop?
Ovláda váš administrátor Google kanceláriu?
Ovláda váš administrátor rôzne editory?
Ako ovláda váš administrátor pravopis?
Ovláda váš administrátor externé programy, napr. na kontrolu linkov?
Ovláda váš administrátor programy na sťahovanie videí?
 
 
32. SEO: Aký stupeň bezpečnosti potrebuje váš web?
COMMENT: Tak to je špeciálna záležitosť a treba ju posudzovať v prípade, keď vytvárate špeciálne prostredie pre svojich klientov a kódovacie prvky a bezpečnostné moduly. Ale to už patrí do ruk programátorom profíkom pre túto oblasť. Zvážiť, v čom má byť web aplikácia vytvorená a aké ochranné prvky sa v danom systéme vytvárajú. Napríklad je dôležitá aj databáza, do ktorej sa ukladajú informácie a podobne. Do bezpečnosti patrí aj zálohovanie dát na serveroch napríklad záloha všetkého počas 24 hodín a potom komplexne. Ale čo keby sa stalo, že na prenajatom serveri zmizne všetko a keď máte obrovskú stránku, tak to by bol ako sa hovorí prúser. A tak pre istotu robíte polročne vlastnú zálohu. Ale nemusí sa to preháňať. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Kontrola bezpečnosti webových stránok
 
Archivácia súborov a databáz
 
Záloha databázy pomocou PHP
 
Zálohy pre wordpress
 
Pluginy pre wordpress na zálohovanie súborov a databáz
 
Zálohy súborov a databázy pre CMS joomla
 
Drupal záloha súborov a databáz
 
 
33. SEO: Ako rýchlo sa načíta web aplikácia?
COMMENT: Veľmi dôležitá záležitosť, ktorú treba sledovať a testovať. A je dobré v rámci SEO otestovať aj konkurenčné weby a udržať s nimi rozumný krok. Pokiaľ bude návštevnosť rásť, tak budú treba ďalšie náklady na zrýchlenie načítania. Keď si vyberáte webhosting na niektorých serveroch, tak si dopredu pozrite, ako budú rásť ceny za služby pri zrýchlení načítavania webu pre vašich návštevníkov. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Merače rýchlosti načítania web stránky
 
Čo je PageSpeed Insights? PageSpeed Insights analyzuje obsah webovej stránky, potom generuje návrhy, aby sa táto stránka rýchlejšie načítala. Zníženie doby načítania stránok môže znížiť mieru opustenia a zvýšiť mieru konverzie.
 
Záťažové testy pre web stránku
 
Porovnanie rýchlosti načítania dvoch stránok, ktorá je rýchlejšia
 
Ďalšie stránky na meranie rýchlosti načítania webu
 
Meranie rýchlosti načítania stránok pomocou rozšírení do prehliadačov
 
 
34. SEO: Ako bude k tebe chodiť Google BOT?
COMMENT: Keď spúšťate svoju web aplikáciu na internete, tak je dobre mať zablokovaný prístup Google bota. A keď už tam budete mať toho trochu viacej, tak ho zavolajte cez mapu stránky. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Robot na internete
 
Robots.txt si môžete otestovať aj v google webmasters, podmienkou je registrácia. Ak sa nechcete registrovať, vyskúšajte horeuvedené nástroje, ktoré sú online a free.
 
Vygenerujte si vlastný robots.txt podľa vašich požiadaviek
 
 
35. SEM: Kedy si zapnúť reklamu Google?
[gs Screenshot-google adsense]
COMMENT: Tak určite si nedávajte na web reklamu po spustení webu. A hlavne nevyzývajte žiadnych nadšencov, aby na reklamy klikali Systém kontroly klikania na reklamu zo strany napr. Google je mimoriadne vyvinutý a tak nepokúšajte osud. Keď už má web pár mesiacov a dohodnuté pravidlá fungovania, je čas na Google reklamu. Určite z Google reklamy nezbohatnete, ale aspoň si uhradíte základné náklady na web a jeho spravovanie. No umiestňujte reklamu v rozumnom množstve a neznechucujte svojich návštevníkov záplavou reklamy. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Oficiálna stránka Google adsense
 
Informácie o službe Google adsense
 
Podnikanie s Google adsense, časté otázky o tejto službe, platiť alebo neplatiť dane?
 
 
36. SEM: Ako budeš sledovať návštevnosť a prečo?
COMMENT: Je to jedna z kľúčových operácií v rámci SEO a vyžaduje sledovanie evidencie klientov, kedy prišli, odkiaľ a koľko sa zdržali. Začnite jednoduchými štatistikami a ako rastiete a ako sa zdokonaľujete, tak robíte stále náročnejšiu štatistiku. Zaujíma vás, aby návštevnosť trvalo rástla, aby sa návštevníci vracali, aby si uložili vašu web adresu. A hlavne prečo by mali k vám prísť a ako si návštevnosť udržať a neustále zvyšovať. Tak to je umenie samé o sebe a vyžaduje aj rozsiahle strategické myslenie, už pri založení web aplikácie to treba robiť tak, aby sa mohla vyvíjať a naberať trvale rastúcu návštevnosť. A to nie je také jednoduché postaviť to hneď na začiatku. Hovoríme o strategickom a koncepčnom SEO. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Analytické nástroje na sledovanie návštevnosti
 
Platené aplikácie na kontrolu návštevnosti webu. Ceny sa líšia od veľkosti stránok a množstva návštevníkov
 
Web analytický software. Tieto aplikácie si nainštalujete na vlastný webhosting a máte vlastný „google analytics “ 🙂
 
 
37. SEO: Prečo máš spoznať Google webmaster?
COMMENT: Veci sú jasné, dajte svojmu administrátorovi, testerovi alebo programátorovi dobre spoznať Google webmaster a dôsledne ho používať a to už pri budovaní podadries alebo písaní článkov na web. Chce to aj testovať Google bota, aby ste zistili, ako reaguje a ako optimalizovať svoje slová na webe podľa hľadaní klientov, ktorí niektoré slová a slovné zvraty uprednostňujú. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Google webmaster poskytuje mnoho cenných informácií o vašom webe a preto je potrebný pre lepšiu optimalizáciu
 
Bing webmaster tools
Google alebo Bing webmaster, ktorý si vybrať?
 
Čo je potrebné vedieť o Google webmaster?
 
 
38. SEO: Ako pracovať s kľúčovými slovami?
COMMENT: Je to jedna z rozhodujúcich oblastí pre SEO a optimalizáciu voči Google vyhľadávaču. Niekedy je človek doslova zaskočený, cez aké kľúčové slová ľudia hľadajú. Ale s tým sa nedá nič robiť a treba sa tomu prispôsobiť. Sú kľúčové slová, ktoré sú konkurentmi dôsledne obsadené. A skúste sa sústrediť na tie, ktoré sú menej navštevované a aspoň niekto odtiaľ príde. Teda je tam väčšia šanca sa zapísať na prvej alebo druhej strane. Do silne obsadených slov sa dá preniknúť založením si vhodnej domény. Prípadne si na danom kľúčovom slove zaplatiť reklamu. Možností je viacero. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Čo sú kľúčové slová a kľúčové frázy?
 
Ktoré kľúčové slová a frázy patria do oblasti, ktorou sa bude vaša web aplikácia zaoberať?
 
Kde analyzovať kľúčové slová z hľadiska návštevnosti?
 
Kde skúmať kľúčové výrazy z hľadiska trendov vývoja užívateľmi?
 
 
39. SEO: Ako budovať podadresy alebo subdomény?
COMMENT: Tak to je z hľadiska SEO zložitá otázka. Ale v zásade platí, že pokiaľ nemusíte, tak nechoďte do systému, ktorý je budovaný na subdoménach a radšej voľte podadresy. A podadresu vytvorte na základe skúmania, cez aké slová ľudia na vyhľadávači hľadajú danú tému a danú oblasť. Čo je subdoména a podadresa a čo webová adresa a čo sa o tom môžete dozvedieť. SEO je o tom, čo je vhodnejšie a čo nevhodné voči vyhľadávaču Google, voči klientom a návštevníkom stránky. Tak isto treba cez SEO pozerať na vašich konkurentov a aj do budúcnosti. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Čo je subdoména a čo doména?
 
 
40. SEO: Ako si overiť vlastného programátora?
COMMENT: Dôveruj a preveruj aj vlastného programátora a SEO nástroje sú na to ako stvorené. A vlastne si dobre rozmyslite, či budete svoju web aplikáciu robiť cez programátorov alebo zvolíte cestu robiť a vystavať svoj web pomocou administrátora testera a dizajnéra v jednom. Zistili sme, že budovať web s programátorom napríklad PHP iba zdržuje a efektívnejší je nákup hotových šablón pre váš web. A nakúpiť a uplatňovať CMS systém a to hlavne wordpress. Podľa nášho prieskumu a skúseností budovanie webu za pomoci vlastného programátora je zdržovanie sa a už nehovoriac o finančnej stránke. Lepšie je nakúpiť šablóny a moduly. A pokiaľ je nutné, tak si to dať jednorázovo doprogramovať. Ideálne je na začiatku mať admina, ktorý vie mierne upraviť HTML a CSS a trochu dizajn a k tomu administrátora webu, ktorý ovláda photoshop. Nezabudnúť na to, že internetové prostredie požaduje akčnosť a nestrácajte ju programovaním toho, čo sa dá priamo zakúpiť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Aké technológie používa váš web?
 
Moduly a témy použité na vašom webe
 
Veľký prehľad fotobaniek
 
 
41. SEO: Ako si overiť, že administrátor nerobí pravopisné chyby?
COMMENT: Je to celkom čudné, keď web aplikácia s dobrým obsahom je naplnená morom pravopisných chýb. A tak si dajte v tomto smere trochu záležať a využite online nástroje na kontrolu slovenského pravopisu. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Pravopis a čo s ním?
 
 
42. SEO: Ako si overiť, že web aplikácia vyzerá dobre v rôznych veľkostiach monitorov?
COMMENT: Je to zase vec profesionality, aby sa web aplikácia dobre zobrazovala v rôznych veľkostiach a uhlopriečkach monitorov, a teda pozor na výber šablóny. Mala by sa automaticky upravovať na uhlopriečku monitora. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Veľkosť monitora sa ráta
Zistite si rozlíšenie monitora. V tabuľke zistíte, aké je najčastejšie používané rozlíšenie monitorov a to je vhodné zohľadniť pri tvorbe web stránok
 
Ako vyzerajú vaše web stránky v rôznom rozlíšení
 
 
43. SEO: Ako si overiť, že všetky prehliadače správne zobrazujú vašu web aplikáciu?
COMMENT: Je profesionálne, aby sa vaša web aplikácia korektne zobrazovala v prehliadačoch. A tak si to u svojho programátora a administrátora dobre overte. Nerobí to dobré meno u klientov a návštevníkov stránky, pokiaľ sa web čudne zobrazuje v niektorom z prehliadačov. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Nástroje na kontrolu webových stránok vo všetkých prehliadačoch
 
 
44. SEO: Obstojí vaša web aplikácia pri teste validácie?
COMMENT: Je dobre sa naučiť ošetrovať svoju web aplikáciu, ale aj konkurenčné weby cez SEO nástroje a získavať na svoj web, ale aj konkurenciu iný pohľad. Viac pohľad cez štatistiku. A je známe, že pokiaľ sa naučíte podnikať cez štatistické informácie, tak navyšujete svoju úspešnosť. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad validátorov na praktické použitie
 
Validovanie html kódu cez doplnky a rozšírenia prehliadačov
Chrome:
 
Firefox
 
 
45. SEO: Ako si overiť, že máte všetky linky funkčné?
COMMENT: Máme tu prehľad nástrojov, ktoré vám pomôžu udržať na stránke dostatočne funkčné linky, ktoré ste pre svojich návštevníkov vyzbierali. Keď máte peniaze, tak si dáte takýto systém naprogramovať a doladiť na svoj web a zabezpečíte, že maximum adries bude funkčných. Keď peňazí nie je dosť, tak si kontrolu robte priebežne ručne alebo raz do roka a podobne. V zásade platí, že o web aplikáciu sa treba starať, aktualizovať a dopĺňať o ďalšie informácie. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad nástrojov pre kontrolu linkov
 
On-line nástroje na kontrolu linkov
 
Software pre Windows
 
Kontrola nefunkčných odkazov cez rozšírenie prehliadačov
Chrome:
 
Firefox:
 
 
46. SEO: Ako si vedie vaša web aplikácia v Alexa ranku?
[gs Screenshot-alexa]
COMMENT: Alexa je výborný systém na kontrolu vlastných web aplikácií, ale aj konkurencie. Algoritmus Alexa nie je celkovo jasný, ale stojí na správach z prehliadačov a vlastných skúmaniach alexa softvéru. Dajú sa tu získať informácie, ktoré často odhalia čudné praktiky niektorých webov, ako je získavanie klikov na ich web aplikáciu. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Domovská stránka Alexa
Top stránky podľa alexa ranku
slovenské top stránky podľa alexa ranku
 
 
47. SEO: Na čo je dobré mať Google pagerank a jeho logika?
COMMENT: Tak veci sú v tomto jasné a je potrebné sa usilovať o určitú úroveň dosiahnutia sily pageranku. Google to do určitej miery rešpektuje a pomáha navyšovať pozície, ale mierne. A tak si vždy zvážte, koľko úsilia dáte do pageranku a či to stojí zato. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Pagerank Google a o čom to je?
 
 
48. SEO: Ako kontrolovať a vylepšovať svoje pozície v Google vyhľadávači?
COMMENT: Samozrejmosťou by sa mala stať trvalá kontrola pozícií v Google vyhľadávači, a tak isto kontrola pozície konkurencie. SEO nie je o tom, že ho použijete iba občas, SEO je o tom, že sa v ňom trvalo vzdelávate a trvalo ho zdokonaľujete. Už pred založením web aplikácie ako prvé ide uplatnenie SEO. Aká bude adresa webu z hľadiska hlavne konkurencie, akú aplikáciu si zvolíte, ktoré postupy vám dovolia sa dobre zapísať do Google vyhľadávača z hľadiska budúcich klientov a z hľadiska slov a výrazov, ktoré vaši budúci klienti používajú na Google vyhľadávači ? Aké formy reklamy chcete použiť? Ako na stránke zarobiť? Ako znížiť náklady na prevádzku? Ako zariadiť, aby sa tím okolo webu vzdelával a stal sa pre konkurenciu nedosiahnuteľný? (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Ako zlepšiť pozíciu vo vyhľadávači Google?
5 krokov na zlepšenie pozície v Google
Ako používať Google Webmasters Tools?
Ako zvýšiť pozíciu v Google?
Čo hľadajú ľudia na internete?
Ako na vylepšovanie pozícií cez reklamné kampane?
 
 
49. SEO: Ako sa rozumne zapísať do rôznych katalógov?
COMMENT: Pokiaľ váš web usiluje o dosiahnutie pageranku Google, je dobre požadovať zapísanie vašej webovej adresy do rôznych slovenských a zahraničných katalógov. Dobre si skontrolujte, či tam, kde sa zapisujete, nie je iba farma stránok, ktoré nerobia nič iné iba na seba odkazujú. Takýto katalóg alebo vyhľadávač je niečo na spôsob farmy webov a weby tu umiestnené dá Google do čiernej listiny. SEO optimalizácia je v tom, že horko-ťažko sa dá získať pagerang 3. O pagerang 4 to už tak nestojí bojovať, lebo to by ste museli mať na webe veľmi aktraktívne témy a viedlo by to k tomu, aby na vás všetci chceli hromadne odkazovať. Pagerank vášho webu, ale aj webov konkurencie niečo naznačuje o sile danej adresy a je podadries alebo prípadne subdomén. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Čo je farma webov a čo nie?
Ako zistiť, či je stránka farma? Upozornenie, aby ste sa nezapisovali do fariem
 
Aj takto by mohli vyzerať farmy linkov
 
Zoznam katalógov do ktorých si môžete pridať svoju web stránku
 
 
50. SEO: Ako si vyrobiť vlastný SEO nástroj alebo si to dať niekomu naprogramovať?
COMMENT: Táto téma je jasná a je to určitá možnosť, ktorá vyžaduje finančné zdroje pre programátorov. Je to vhodné, pokiaľ sa usilujete obchodovať s adresami alebo zaparkovanými doménami na predaj pre iných. Web stránka už na začiatku pripravená na budúci predaj vyžaduje použitie automaticky fungujúceho nástroja SEO. Čím je zaparkovaná doména na budúci predaj robená kvalitne v SEO, tým stúpa jej predajná cena. Čím je zaparkovaná doména konkurencieschopná, a teda lepšie zapísaná napr. v Google vyhľadávači, tým je jej predajná cena lukratívnejšia. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Rady pre programovanie SEO nástrojov
 
 
51. SEO: Ako sa zapísať do webov, čo testujú stránky?
COMMENT: Z vlastných skúseností vám ponúkam celkom slušnú možnosť, ako sa zapísať do iných webov a získať lepší pagerank v Google. Nezapisujte sa všade okamžite hneď za týždeň, môžete získať od Google prvé trestné body. Rozložte si zapisovanie do katalógov a iných stránok v priebehu roka, ako sami rastiete na svojej web aplikácii. Nech je to prirodzené. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Môžete si dať otestovať svoju web stránku a zároveň získať jeden spätný odkaz
 
 
 
 
52. SEO: Ako organizovať výmenu odkazov a má to zmysel?
COMMENT: Pokiaľ sa usilujete o slušný pagerank napr. do čísla 3, tak je vhodný aj nástroj pre výmenu odkazov s inými stránkami. Je to z hľadiska SEO dosť pracná záležitosť. Je tam množstvo korešpodencie a komunikácie cez mailové prostredie. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad výmeny spätných odkazov
 
Zaujímavé články o výmene spätných odkazov
 
Software na výmenu bannerov linkov a reklamných textov
 
 
53. SEO: A na čo je dobré počítadlo návštevnosti? 
[gs Screenshot-počítadlo]
COMMENT: Tak určite nie na to, aby ste si umelo navyšovali návštevnosť a to premostením niekoľkých webov. Nemajte klientov a svojich konkurentov za blbcov. Stačí si v Alexa pozrieť, s kým je váš web pospájaný. A tak isto TOP list nie je vhodný na to, aby ste si cez vlastných robotov naklikali vlastnú návštevnosť. SEO webmaster vie logicky odhadnúť a porovnať podobné weby a dobre vie, kto si umelo nahráva návštevnosť. Na čo je takýto prístup dobrý, to skutočne nepochopím. V dlhodobom horizonte sa vám to pomstí a svojmu webu takýmto postupom iba poškodíte. A zabudnete na slušnú robotu a štandardný rast svojich návštevníkov. Vyvíjajte sa a zdokonaľujte sa trvalo. A to je z dlhodobého hľadiska ten správny prístup. TOP list je pre vás dobrý informačný zdroj o aktuálnej návštevnosti a aj pre SEO webmastrov je to orientačná pomôcka. Bohužiaľ, black seo z tohto slušného nástroja robí nočného démona pre neuveriteľné návštevnosti. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Počítadlá návštevnosti
 
 
54. SEO: Ako sa stať dobrý webmaster?
COMMENT: Základom dobrého webmastra pre SEO je byť naladený pozitívne, nebrať Google vyhľadávač ako súpera a v žiadnom prípade nepraktizovať BLACK SEO, ale WHITE SEO, kde ide o to, aby sa webmaster naučil teoretické základy pre SEO optimalizáciu. Aby spoznal a sám si v špeciálnom prostredí testoval Google bota a tak pochopil, ako svoju web aplikáciu optimalizovať a porážať svojich konkurentov rozumom a nie špekulatívnymi metódami, ktoré nakoniec SEO webmastra dobehnú a pokazia mu povesť a reputáciu. Teda menej špekulovať a viacej myslieť. Dokážte sami sebe, že vám to myslí. Nepridajte sa na stranu tých, pre ktorých je Google nepriateľ. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Webmaster školený pre SEO
Obsah školenia zo SEO, čo by mal ovládať dobrý webmaster
 
100 bodov, ako sa možno pozrieť na SEO
 
Hľadanie riešení o SEO je možné aj vo fórach
 
 
55. SEO: Ako použiť SEO nástroje do prehliadača?
COMMENT: Nájdete si tu moduly, ktoré si môžete nainštalovať po stiahnutí do svojho obľúbeného prehliadača a začať ich aktívne používať a to hlavne vtedy, keď neustále hľadáte stránky na dané témy, teda máte niečo ako vyhľadávač web stránok a zoraďujete ich napríklad podľa pageranku. V rámci SEO je veľmi múdre sa vlastne naučiť trvalo používať SEO nástroje, aby sa vám to dostalo do krvi. Napr. radi od svojich známych a klientov dostávame preverovať celkovo správanie web stránok a ich praktík. Naučiť sa pozerať cez SEO je vyšší level myslenia na internete. Je to taký priestor pre internetových profíkov. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Doplnky pre prehliadač Chrome
 
Doplnky pre prehliadač Firefox
 
Doplnky pre prehliadač Opera
 
 
56. SEO: Vlastný prehliadač pre webmasterov
COMMENT: Špeciálny nástroj pre webmastrov, ktorí sa chcú špecializovať na zvládnutie praktickej SEO optimalizácie voči Google, voči klientom a konkurencii. Je to jednoducho profesionálna úroveň operovať voči internetovým stránkam cez takýto špeciálne upravený prehliadač. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Mantra je prehliadač špeciálne navrhnutý pre testovanie zabezpečenia webových aplikácií
 
Ak by ste chceli vlastný prehliadač, stiahnite si open source projekty, ktoré používajú aj veľmi známe prehliadače, firefox, safari, chrome
 
Gecko
 
Webkit
 
Chromium
 
 
57. SEO: Videá na Youtube
[gs Screenshot-seo youtube]
COMMENT: Je tu možnosť využívať prostredie Youtube na uloženie vlastných videí, ktoré potom cez vhodný modul sťahujete a prehrávate na počítači klienta a nezaťažujete svoju databázu web aplikácie. Je múdre dostať na svoj web aj videá. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prehľad videí
 
Vyhľadávanie videí súvisiacich s výrazom SEO
 
 
58. SEO: Vyhľadávanie článkov súvisiacich s výrazom SEO
COMMENT: Kto čo píše na svojich stránkach na tému SEO. Nájdete si tu taký malý prehľad, kto píše celkom slušne a seriózne na tému uplatnenia SEO postupov. Doporučujem vám, aby ste si uvedomili, že sa chcete na internet pozerať cez optiku SEO. Na začiatku to nebude také jednoduché a treba postupovať na viacero etáp a línií a neustále sa prepracovávať na roviny pozerám sa na internet a web aplikácie cez SEO. Potom som ochotný optimalizovať svoje aktivity na internete použitím nástrojov SEO. Potom je to tlak ako konkurentov a ako voči nim praktizovať agresívny marketing a nedovoliť im získať jedinú výhodu v digitálnom svete, to je SEO alebo SEM marketing. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter
 
Vyhľadávanie článkov súvisiacich s výrazom SEO
 
 
59. SEO: Vyhľadávanie odkazov s výrazom SEO
COMMENT: Dali sme vám sem odkazy na kľúčové slová pre SEO a rovno si to kliknite do Google vyhľadávača. Pokiaľ je záujem, tak získavajte ďalšie skúsenosti a informácie. Ale to, čo môžete spraviť najlepšie, je začať vlastný výskum Google prostredia v rámci SEO. Sme tu trochu výnimka a výsledky z vlastných testovaní google botov na 90 % zverejňujeme. A to ostatní SEO špecialisti nerobia. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Vyhľadávanie odkazov s výrazom SEO
 
 
60. SEO: Algoritmus Google bot
COMMENT: A tu je niečo pre tých šialených SEO magorov, ktorí chcú poriadne a mimoriadne hlboko pochopiť, čo je to umelá inteligencia Google bot a na akých princípoch funguje. Treba si uvedomiť, že voči web stránkam operuje inteligentný softvér, ktorý je neustále zdokonaľovaný a nie je to nejaká živá osoba. Google boty školia a vychovávajú živí ľudia, korigujú ich chyby a učia ich správne reagovať na účastníkov internetu. A viete koľko botov vie Google matka vyprodukovať počas jedného dňa? No proste miliardy a znovu a znovu. A viete, koľko rokov už detičky veľkej matky Google vyvíjajú v Google spoločnosti? A viete, akú úroveň umelej inteligencie majú dnes boti v Google a čo všetko dokážu, ako rýchlo to dokážu a ako rýchlo naberajú parametre inteligentného správania? (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter)
 
Prečo je Google vyhľadávač najlepší?
Historické etapy vývoja Google vyhľadávača
Veľa reklamy Google bot nemá rád a dáva trestné body
Ako ten pekelný bot funguje a jeho algoritmus. Najlepšie spoznáte Google algoritmus, že optimalizujete trvalo svoje web aplikácie
 Dajte dôraz na jedinečné texty a Google bot vás bude milovať
 
Google bot
Web crawler – čo je to a ako funguje?
Vyhľadávač indexovanie
Algoritmus minimax a ako funguje
Algoritmus Merge sort
 
Množstvo iných algoritmov
Multiagentný systém a pochopiť, ako funguje umelá inteligencia
Simulácie
Čo je to umelá inteligencia a ako vám pomôže pochopiť, ako Google bot funguje?
JADE v programovacom jazyku Java a ako pochopiť umelú inteligenciu
 
Multi robotické prostredie
Súkromný web o inteligentných agentoch v JADE