Opera prehliadač

Opera je multiplatformový balík aplikácií pre prácu s internetom. Obsahuje webový prehliadač, klienta elektronickej pošty a diskusných skupín, adresár, agregátor RSS, IRC klienta, správcu sťahovania, klienta BitTorrent siete a podporu pomôcok Widgets.

PRINÁŠA NÁŠ SPONZOR: CIMAX/ZDRAVIE
http://www.cimax.sk/lieky

Informácie spracoval free poradca – Hattas Peter a jeho dobrovoľní internetoví ” TERMITI” a menovite jarda, luboš, evka, medved, zoltoš, egypťanka, mamut, martin a iná háveď. Kontakt na vaše prípadné otázky: e-mail  

 

Dátum zberu: 2011
Opera na wikipedii
http://en.wikipedia.org/wiki/Opera_(web_browser)
Internet Suite je Internetom súvisiaci software. Internet Suite zvyčajne zahŕňa webový prehliadač, e-mailového klienta (často s klientom noviniek a adresár), download manager, HTML editor a IRC klient.
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_suite
Opera Software je norská firma, známá především díky svému webovému prohlížeči Opera. Opera Software také aktivně podporuje vývoj a prosazování webových standardů ve spolupráci s asociací W3C. Hlavní sídlo firmy je v norském Oslu. Další pobočky se nacházejí v USA, Švédsku, Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei, Polsku a nyní i České republice.
http://en.wikipedia.org/wiki/Opera_Software
Opera Mobile je webový prehliadač pre smartfóny a PDA vyvinuté firmou Opera Software. Prvá verzia bola vydaná v roku 2000 pre Psion Series 7 a Netbook. V súčasnej dobe je k dispozícii pre celý rad zariadení, ktoré bežia na Androide, S60, Windows Mobile, Maemo (labs), a MeeGo (labs).
http://en.wikipedia.org/wiki/Opera_Mobile
Psion Series 5 bol PDA od firmy Psion. Prišiel v dvoch hlavných variantoch, rada 5 (v roku 1997) a séria 5mx (1999), druhý mal rýchlejší procesor, jasnejší displej a aktualizovaný softvér.
http://en.wikipedia.org/wiki/Psion_Series_5
Presto je renderovací jádro, které pro vykreslování stránek používá webový prohlížeč Opera od firmy Opera Software. Poprvé se objevilo 28. ledna 2003 v Opeře 7.0 pro Windows a nahradilo tak starší jádro, které neslo označení Elektra.
http://en.wikipedia.org/wiki/Presto_layout_engine
AJAX (Asynchronous JavaScript + XML) je súhrnné označenie pre technológie vývoja interaktívnych webových aplikácií, ktoré umožňujú meniť obsah stránok bez potreby ich kompletného znovunačítania zo serveru. V porovnaní s klasickými webovými aplikáciami môžu AJAX-ové aplikácie pri vhodnom návrhu poskytovať používateľsky komfortnejšíe prostredie, vyžadujú však použitie moderných webových prehliadačov.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)
Opera Mini je webový prohlížeč vyvíjený společností Opera Software určený pro mobilní zařízení (mobilní telefon, PDA). Je naprogramovaný v jazyce Java (platforma Java ME).
http://en.wikipedia.org/wiki/Opera_Mini
Ńajviac používaný webový prehliadač teraz na trhu (máj 2011)
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_br…

Mobilný telefón alebo hovorovo mobil je menší prenosný telefón (presnejšie menšie prenosné zariadenie určené na hlasovú a často aj textovú či obrazovú elektronickú komunikáciu) komunikujúci s telefónnou sieťou rádiovým spojením, a preto použiteľný na ľubovoľnej lokalite pokrytej danou mobilnou sieťou.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_handset
Maemo je v informatice svobodná platforma pro kapesní počítače a jiná mobilní zařízení postavená na bázi linuxové distribuce Debian. V současnosti jej používá Nokia N770, Nokia N800, Nokia N810, Nokia N810 wimax edition a Nokia N900. Rozhraní Hildon obsažené v Maemu je též zamýšleno jako GUI pro plánované Ubuntu Mobile and Embedded Edition.
http://en.wikipedia.org/wiki/Maemo
BlackBerry je séria mobilných a smartphonových zariadení vyvíjaných kanadskou firmou Research In Motion (RIM). Obsahuje typické smartphonové aplikácie (adresová knižka, kalendár, atď), ale umožňuje aj posielať a prijímať e-mailové správy. Má 20,8% podielu v celosvetovom predaji smartphonov, čo ho robí druhou najobľúbenejšou platformou hneď po Nokia Symbian OS.
http://en.wikipedia.org/wiki/BlackBerry
Symbian je otvorený operačný systém pre smartphony, do ktorého môže užívateľ doinštalovávať aplikácie. Existuje niekoľko sérií podľa typu prístroja, v ktorom je inštalovaný. Symbian sa dnes používa predovšetkým na „múdrych telefónoch“ (smartphone) značky Nokia. Kedysi sa používal aj vo vreckových počítačoch Psion (je nasledovníkom systému EPOC).
http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian
Windows Mobile je operačný systém firmy Microsoft, ktorý je založený na Windows CE. Je určený pre mobilné zariadenia (PDA, smartphony a zariadenia portable media center). Používa vzhľad odvodený od klasických Microsoft Windows a malú podmnožinu ich Win32 API, ale obsahuje úplne iné hybridné jadro.
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile
Android je z Linuxu vychádzajúca softvérová platforma prednostne určená pre mobilné zariadenia vyvinutá spoločnosťou Google, ktorá následne celú platformu aj so zdrojovými kódmi odovzdala združeniu firiem Open Handset Alliance, ktorej je tiež členom.
http://en.wikipedia.org/wiki/Android_(operating_sy…
iOS (skôr iPhone OS) je označenie pre operačný systém od firmy Apple Inc., ktorý je určený pre mobilné zariadenia tejto spoločnosti: mobilný telefón iPhone, hudobný prehrávač iPod Touch a tablet iPad. V dobe, kedy ešte nebol uverejnený oficiálny názov, sa tento systém často označoval ako OS X, do uvedenia verzie 4 sa potom oficiálne nazýval iPhone OS.
http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_OS
Java 2 Micro Edition (J2ME) je súčasťou programovacieho jazyka Java spoločnosti Sun Microsystems. Táto platforma je určená k programovaniu spotrebnej elektroniky počnúc mobilnými telefónmi , rôznymi PDA až po špecifické moduly.
http://en.wikipedia.org/wiki/Java_ME
Nintendo DS je prenosná herná konzola (handheld), uvedená na trh v roku 2004. Vzdialene pripomínajúca Game Boy Advance SP svojim otváracím designom sa ale výrazne líši prítomnosťou druhého displeja, ktorý je navyše dotykový. Systém disponuje integrovaným mikrofónom s podporou 802.11 WiFi a dvoma slotmi pre moduly s hrami – jeden pre DS hry a druhý pre Game Boy Advance hry.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_DS
Wii (ma predstavovať anglické slovo We – teda „my“) je piatou stolnou hernou konzolou vydanou japonskou spoločnosťou Nintendo. Počas vývoja bola známa pod menom Projekt Revolution, po E3 2006 už len Wii. Wii je jedným z účastníkov súboja konzol 7. generácie. Konkurentmi na trhu sú Xbox 360 od Microsoftu a PlayStation 3 od Sony.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wii
Set-top box (STB) je elektronické zariadenie, ktoré sa pripája ku komunikačnému kanálu (napríklad ISDN, DSL alebo optickej linke, televíznemu vedeniu a pod.) a vytvára výstup spracovateľný v zobrazovacej jednotke televízneho prijímača. V súčasnosti sa najčastejšie vyskytujú digitálne set-top boxy, čo sú set-top boxy slúžiace najmä ako číslicový (digitálne) dekodér premieňajúci digitálny televízny signál na analógový.
http://en.wikipedia.org/wiki/Set-top_box

Adobe Systems Incorporated je americká softvérová spoločnosť so sídlom v San José, Kalifornia, USA. Spoločnosť sa dlhodobo sústreďuje na tvorbu multimediálnych a kreatívnych softvérových produktov, s nedávnym vpádom do oblasti Rich Internet application (RIA).
http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Systems
Adobe Creative Suite (SK) je zbierka grafického dizajnu, strih videa a aplikácií, vývoj webových aplikácií zo strany Adobe Systems. Kolekcia sa skladá z aplikácií Adobe (napr. Photoshop, Acrobat, InDesign), ktoré sú založené na rôznych technológiách (napr. PostScript, PDF, Flash). Najnovšia verzia Adobe Creative Suite 5.5 (CS5.5), bol prepustený 12. apríla 2011.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Creative_Suite
História Opery
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Opera_…
Macintosh, tiež známy skrátene ako Mac je skupina osobných počítačov vyrábaných americkou spoločnosťou Apple Computer. Macintosh bol pomenovaný po obľúbenej odrode jablka vývojára Jefa Raskina – McIntosh. Prvý Macintosh so 128 kb pamäte bol uvedený na trh 24. januára 1984.
http://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh