Monitor: November – December 2013

Aktuálne články a náš komentár. Snažíme sa sem vyzbierať správy, ktoré závažne a zásadne ovplyvňujú internetový svet v jednotlivých krajinách.
Autor obrázku: Bodeezer3
 
 
 
 
 
 
 
PRINÁŠA NÁŠ SPONZOR: CIMAX/ZDRAVIE
 
Dátum zberu: 2014
Informácie spracoval free poradca – Hattas Peter a jeho dobrovoľní internetoví ” TERMITI” a menovite jarda, ľuboš, evka, medveď, zoltoš, egypťanka, mamut, martin a iná háveď. Kontakt na vaše prípadné otázky: e-mail
 
 
 
01. NA RÔZNU TÉMU RÔZNE PRÍSPEVKY
Francúzsky vyhľadávač Qwant
Zdroj: Nový francouzský vyhledávač Qwant hledá i v sociálních sítích
COMMENT: Aby ste vedeli, o ktorom vyhľadávači budeme písať, tak si o ňom niečo zistite cez Wikipediu. Wikipedia v tomto prípade je stabilný zdroj, ktorý vám poskytne orientáciu smerom k tomuto vyhľadávaču Qwant.
Kto nevie cudzie reči, tak poslúži mu Google prekladač
Na tejto adrese píšu celkom zaujímavo o možnostiach vyhľadávača Qwant. Má za sebou iba jeden rok existencie a to je ešte príliš málo na to, aby ukázal svoju silu alebo svoju slabosť.
Translator do slovenčiny
 
Google Secrets You Need To See
 
Čínsky vyhľadávač Baidu
Zdroj: Čínský vyhledávač Baidu připravuje svůj vlastní operační systém
 
Yahoo
Zdroj: Yahoo se činí. Služba Flickr nabízí zdarma terabajt na fotky i videa
 
Ľudová žurnalistika
Zdroj: Vášeň na internete
 
Seznam z Česka na Slovensku
Zdroj: Český Seznam prichádza na Slovensko. S vyhľadávačom
 
Internet
Zdroj: Čo nás čaká v roku 2014? Aj internet všetkého
 
Internet
Zdroj: Cez internet kúpite týždenné a mesačné lístky na vlak
 
Ako sa mení internet
Zdroj: Internet sa mení a je smutné to vidieť
 
Nakupovanie cez internet
Zdroj: Takmer polovica Slovákov vlani nakupovala cez internet
 
Štatistika osobných profilov na internete
Zdroj: Štatistika najviac sledovaných profilov je už dnes na Socialbakers
 
Microsoft
Zdroj: TOP 10 udalostí Microsoftu v roku 2013
 
Apoortinfo monitor
 
 
02. GOOGLE GIGANT A KAM SMERUJE
Google
Zdroj: Google v roce 2013: Gigant zabodoval s Google Glass a Chrome OS, ale jedničku si nezaslouží
COMMENT: Vyzbierali sme tu určité významovo dôležité správy o aktivitách spoločnosti Google. Možno si poviete, načo je dobre sa zaoberať týmto nadnárodným gigantom? Napríklad preto, aby ste do svojho premýšľania zaniesli ducha tejto spoločnosti a ich postup a vývoj internetových aplikácií. Ako myslí Google a jeho supermani je zaujímavé a tvorivé pre každého. Ja osobe pozorne roky sledujem aktivity Google spoločnosti. Uvedomil som si, že vlastne je to spoločnosť, ktorá neustále vyvíja umelú inteligenciu a to všetkými smermi.
 
Vytvoril vo svojich serveroch pre každého človeka na tejto planéte GB priestor na uloženie informácií. A vlastne tvorí internetový svet. Neustále ho vyvíja a zdokonaľuje. Nie každý projekt Google musí skončiť úspešne a to je prirodzené. Toto platí aj pre každého tvorcu web aplikácie. Mimoriadne poučné je neustále webové aplikácie aj vlastné vyvíjať a zdokonaľovať. A to sa treba naučiť a dostať do krvi a potom na internet. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Google aktivity môžu byť pre každého škola geniality. Tak to nepodceňujte a naučte sa myslieť ako Google a umocnite svoju myseľ na 100 jednotiek.(free poradca pre internet a marketing Hattas Peter) 
 
Inside Google Translate
Admin: zapnite si slovenské titulky
 
Google
Zdroj: Čeští vývojáři jsou skvělí, říká šéfka Google Play pro aplikace. Dříve pracovala v Nokii
 
Google
Zdroj: Google súperí s Apple v automobiloch. Google si vybral Audi, Apple zase Mercedes.
 
Google
Zdroj: Google odchýlil dvere do svojich supertajných dátových centier
 
Google
Zdroj: Facebook a Google skupujú voľné optické káble
 
Google
Zdroj: Prečo Google ako posadnutý investuje do ekoenergie
 
Google
Zdroj: Google pracuje na armáde robotov
 
Google
Zdroj: Desať tajných funkcií Google, o ktorých ste nevedeli
 
Google
Zdroj: Čo hľadajú Slováci na internete?
 
Google
Zdroj: Google má mapu vášho života. Pozrite, kde všade ste boli
 
Google
Zdroj: Google zmenil Gmail a vytočil obchodníkov
 
Google
Zdroj: Google, firma budúcnosti
 
Google
Zdroj: V novom Androide si už súkromie neustrážite
 
Google
Zdroj: Google kúpil ôsmu robotickú firmu. Legendárny Boston Dynamics
 
Google 
Zdroj: Jak rozumět akvizice firmy Nest Googlem
 
Apoortinfo monitor
 
 
03. Že vraj sa Google zmenil na semantický vyhľadávač kde je na prvom mieste pýtajúci sa?
Hummingbird
Zdroj: Seznamte se s Hummingbird: Google Jen Inovované Hledat zodpovíme Vaše dotazy dlouhé lepší
COMMENT: Dali sme si cigaretu a k tomu vypili kávu a skonštatovali, že sa narodil nový Google vyhľadávač. A potom sme odišli oslavovať jeho krst. Toto som si prečítal na jednom blogu o SEO. A ohromne som sa pobavil a pochopil som, ako sa narodil KOLIBRÍK a keď sa narodil, tak vlastne musí podrásť a kamsi sa vyvinúť. A tak nezostáva nič iné iba sledovať, ako sa z narodeného kolibríka bude vyvíjať dospelý kolibrík. A koľko mu to vlastne bude trvať, kým dospeje. Uvidíme. Prajeme kolibríku Google veľa kvalitného materského mlieka, aby podrástol na nového Batmana ako sa patrí na Ameriku. Ale keď sa niečo narodí, tak niečo musí aj zomrieť – je to logické. A čo vlastne zomrelo? Zomrel vyhľadávač Google, ktorý sa orientoval na weby, ktoré boli silné, mali vysokú návštevnosť, dobrý obsah a ešte lepší pagerank. To čiastočne skončilo. A Google dalo do vienka mláďatku kolibríka orientáciu na klienta, ktorý prichádza na vyhľadávač Google a chce odpovede na svoje hľadanie vo forme slova, vety alebo otázky. A toto dostáva prednosť. Nie prezentácia najlepších webov, ale dobrá odpoveď na hľadané slovo.
 
Ako chronický zberač webov na vyhľadávači Google mimoriadne dobre poznám vyhľadávacie algoritmy, teda ako čo v danej oblasti nájsť a to, čo nájdem, je aj v určitej kvalite. Po narodení kolibríčieho mláďaťa som mal zo zmeny v hlave korčule a nie a nie nájsť poriadne a hodnotné informácie. A o čo teda ide – keď sa zrazu na Google hľadá nejasne a problematicky? Samozrejme, to rozčuľuje. Ale hovorím si, je to mláďa a bude mať svoje muchy a značné nedostatky. Ale aj napriek týmto novorodeneckým problémom sa ešte stále lepšie vyhľadáva v Google ako v niektorom zo slovenských vyhľadávačov a katalógov. Česť výnimke – pokiaľ si niekto myslí, že je táto výnimkám, čo si ja nemyslím. Verme, že sa to bude zlepšovať. Určite, umelá inteligencia kolibríka sa rozvinie, ako sa patrí. A zlé jazyky z prostredia SEO hovoria, že najlepšie SEO na vyhľadávači Google je zaplatiť si reklamu pod kľúčovým slovom. Čítal som to na nejakom americkom blogu. Celkom jednoduché SEO – hahah. Čo teda robiť? Niektorí blogeri hovoria o vytváraní premostených blogov a budovaní nezávislosti na Google. Niektorí hovoria: podriaďte sa spolupráci s Google a jeho požiadavkami.
 
Fungujte aktívne na Google+ a potom to môže Google oceniť vo svojom vyhľadávači. Používajte aktívnejšie Google produkty a trebárs si nejaké služby objednajte a bude možno výhoda. Pozrite sa na blogspot a začnite tam byť rozumne aktívny a zase bude zo strany Google určité zvýhodnenie. A možno sa takto tvorí nové SEO. Prípadne sa podieľajte na Youtube a umiestňujte videa z Youtube na svoj web v hojnom počte. Google reklama ide vo videu a vaši klienti si kliknú viacej na Youtube. A určite môžete počítať s lepšími pozíciami – pokiaľ to Google inteligencia vyhodnotí práve takto: Založte si web, subdoménu, ktorá je mimoriadne špecializovaná iba na určitú tému a nie na všetko. Ide o extrémnu špecializáciu na jednu oblasť alebo produkt. Pozrite si Google Adsens prostredie a pozorne si preskenujte, čo klienti na vyhľadávači Google hľadajú. A hlavne sa zamerajte na nie príliš obsadené hľadané slová. Hovoríme tu o jedinečnom obsahu, ktorý odpovie na otázky klientov Google. Nebudujte rozsiahle weby pre všetko. Google umelá inteligencia má množstvo algoritmov a mohla by vás zaradiť do zoznamu (možno – v Google je všetko relevantné) lokálnych konkurentov a potom to nemusí byť dobre. Doteraz konkurenti Google a hlavne katalógy a vyhľadávače získavali mnoho klientov cez Google. Dnes tieto katalógy a vyhľadávače nájdete na mimoriadne hlbokých pozíciách. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter. Autor nenesie žiadnu nezodpovednosť za to, keď jeho rady budete uplatňovať a nebudú fungovať)
 
Hummingbird
Zdroj: Změny potřeba provádět po Hummingbird Aktualizace Google na webových stránkách
 
Hummingbird
Zdroj: Google Hummingbird & Kľúčové slovo: Čo potrebujete vedieť?
 
Hummingbird
Zdroj: Budúcnosť SEO: Pochopenie Entity Vyhľadávanie
 
Hummingbird
Zdroj Google Hummingbird: Keď Evolučný stane Revolučný
 
Hummingbird
Zdroj: Hummingbird Unleashed
Namiesto toho, cieľ Kolibrík nie je novšia optimalizácia procesu indexácie, ale lepšie pochopiť zámer užívateľov pri vyhľadávaní, a tým ponúka najrelevantnejšie výsledky k nim.
 
Hummingbird
Zdroj: Monitor: August – Október 2013
Máme za sebou niekoľko mesiacov fungovania nového algoritmu Google. Prišiel nečakane ako Google kolibrík, z ničoho nič sa bez ohlásenia objavil a stále tu saje reklamný nektár.
 
Apoortinfo monitor
 
 
04. GOOGLE+ AKÁ JE TO VLASTNE SOCIÁLNA SIET
Google +
Zdroj: Google vytvorí reklamu z príspevku na sociálnej sieti Google+
COMMENT: Je každému z nás jasné, že Google+ je sociálna sieť. Ale prirovnávať ju k Facebooku nie je asi to najvhodnejšie. Facebook je globálny a vytvára priestor pre celebrity, vytvoril aplikáciu časová os, ktorá vybrane vytvára niečo ako album alebo archív udalostí. A je to celkom dobré. Tak isto je tu prostredie pre už existujúce komunity v kamennom prostredí. Ale aj možnosť vytvorenia čisto digitálnych komunít na internete. Alebo dá dokopy aj novú kamennú komunitu. No Facebook nemá také výkonné a jedinečné služby ako samotné Google. A tak by som mohol napísať, že Google + by sa hodilo pre firmy, spoločnosti a inštitúcie. A tak isto pre pracovníkov týchto inštitúcií. Skorej ako sociálne prostredie orientované na free a aj platené služby v biznis prostredí a menej pre voľné komunitné zoskupenia. Google sa v tomto smere usiluje pre sociálne prostredie, v ktorom si nájdu svoju základňu práve osoby z firemného prostredia a prostredia inštitúcií a takto vlastnou osobnosťou odprezentujú Google + a pritiahnu ďalších ľudí. Prostredie, kde sa stretnú takí, čo využívajú Google produkty a to buď free alebo už v platenej podobe.
 
Google+ sa skorej podobá na extranet – samozrejme v otvorenej a čiastočne verejnej podobe. Prípadne v podobe skupiny okolo určitých osobností. Google+ je výborné prostredie, ako odprezentovať produkty Google a vytvoriť ďalšie prostredie pre užitie Google produktov v niečom ako inteligentné dátové prostredie. A je to výborne, že v sociálnej sieti Google + sa dajú uplatniť stále vyvíjané produkty Google. Vlastne sa predpokladá, že Google+ sa môže stať niečo ako centrála pre uplatnenie Google produktov. Takto nejako sa o tom píše na blogoch. Blogerom sa často nepozdáva, že by Google tak radikálne zmenil svoj postoj a prebruslil by na filozofiu Facebooku. Ale aj tak je to celkom špičková myšlienka cez sociálnu sieť organizovať Google produkty a zároveň vytvárať prostredie vhodné pre sociálne, priateľské a pracovné aktivity. Koniec koncov, aj Microsoft sa usiluje o niečo podobné vo svojom prostredí. Sociálna digitálna sieť dáva lepšie podmienky pre komunikáciu, prezentáciu a aj uplatnenie rôznych služieb v rovine free, ale aj v rovine platenej formy. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter. Autor nenesie žiadnu nezodpovednosť za to, keď jeho rady budete uplatňovať a nebudú fungovať)
 
Google+
Zdroj: Ako vytvoríme Google+ Page a ako nerobiť súťaže
 
Google+
Zdroj: Firemní stránky dorazily na Google+. Vy ji snad nemáte?
 
Google+
Zdroj Máte konečne Google+ Business stránku … Čo teraz?
 
Google+
Zdroj: Google+ nie je sociálna sieť, je to Matrix
 
Google+
Zdroj: Google Plus vs Facebook: Kto je zvíťaziť?
 
Google+
Zdroj: Ako využiť Google+ pre vaše Facebook posty
 
Google+
Zdroj: Príspevky z Google+ budú vo vyhľadávaní Google
 
Google+
Zdroj: Facebook vs Google+: Vaše najlepšie argumenty
 
Google+
Zdroj: 500px vs Flickr vs Facebook vs Google+ – 2.
 
Google+
Zdroj: Kompletní shrnutí sociální sítě Google Plus aneb v čem je lepší než Facebook
 
Google+
Zdroj: Prečo a ako spojiť svoj obsah s Google+, Google Authorship
 
Google+
Zdroj: Pripravte svoju stránku na úspech v roku 2014
 
Google+
Zdroj: Prečo a ako spojiť svoj obsah s Google+, Google Authorship
 
Apoortinfo monitor
 
 
05. RÔZNE SOCIÁLNE SIETE A ČO JE NOVÉ
Pinterest
Zdroj: Pinterest vie oddnes aj po slovensky
COMMENT: Sledujem neustále, čo sa deje na sociálnych sieťach a najlepšie mám otestované prostredie Facebook. Ale poznám aj iné sociálne siete, ako fungujú a kde sa vyvíjajú. Sociálne siete sú fenomén, ktorý neustále naberá svoj význam a aj Google + je dôkazom významu sociálnych sietí ako komunikačného prostriedku a digitálnej formy kontaktovania sa a výmeny informácií. A do toho reklama a rôzne internetové služby a produkty. Máme tu celosvetové sociálne siete. Máme tu sociálne siete orientované na určité sociálne skupiny, prípadne profesné skupiny a aj jednotlivcov. Sociálne siete, fóra a pokec – to sú tiež formy digitálnej komunikácie. Pokec je asi tá najjednoduchšia forma komunikácie. Je tu bežná komunikácia v kamennom prostredí a treba formovať internetovú alebo digitálnu komunikáciu. A táto komunikácia sa formuje na rôznych jedincov, sociálne a pracovné skupiny v jednotlivých krajinách. A tak využívajte tieto formy komunikácie s verejnosťou, ale aj s priateľmi, prípadne s rodinou alebo nejako inak. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter )
 
Sociálne siete
Zdroj: Sociálne siete II: Poznáte aj tieto štyri?
 
Sociálne siete
Zdroj: Poznáte všetky sociálne siete?
 
Facebook
Zdroj: Facebook a Google skupujú voľné optické káble
 
Facebook
Zdroj: Mark Zuckerberg chce internet úplně pro všechny.
 
Facebook
Zdroj: Facebook obvinili pre podvod s akciami
 
Facebook
Zdroj: Facebook vyvíja vlastnú umelú inteligenciu, chce zistiť čo robíme na fotkách
 
Twitter
Zdroj: Rok 2013 očima Twitteru
 
Apoortinfo
Zdroj: TOP sociálne siete
Najdete si tu prehľad o sociálnych sieťach a zavzdelávajte sa
 
Štatistika o sociálnych sieťach
Zdroj: TOP 100 Facebook Brands Social Media Stats
Dobré prehľady o diani na sociálnych sieťach a aj osobnosti a populárne firmy
 
Apoortinfo monitor
 
 
06. RESPONZÍVNE JE V KURZE
Responzívne web aplikácie
Špeciálna príhoha: Responzívny dizajn a jeho zmysel a význam
COMMENT: Internet sa stále viacej sťahuje na mobil, tablety a iphony a to vyžaduje začať používať práve responzívny typ webových šablón. Samozrejme, treba sa zamyslieť a zvážiť, či práve vy osobne alebo váš web potrebuje responzívnosť a úpravu pre menšie zariadenia. Má to zmysel, keď máte e-shop. Má to zmysel pre vyhľadávanie cestovných informácií. Má to zmysel napríklad pre počasie a podobné weby. A kde to nemá zmysel? To je na vás, ako sa zariadite a či je pre vás responzivita dôležitá a pre klientov využiteľná. (free poradca pre internet a marketing Hattas Peter )
 
Zdroj: Responzívny dizajn
 
Zdroj: Kedy mobilná aplikácia a kedy mobilný resp. responzívny web?
 
Zdroj: Responzívny dizajn e-shopov
 
Zdroj: Mobilná responzívna verzia www stránky alebo e-shopu od BiznisWeb.sk
 
Zdroj: Čo je to responzívny dizajn? (responsive design)
 
Zdroj: 10 najlepších pomôcok pre responzívny dizajn a jeho tvorbu
 
Zdroj: Responsive Design
 
Zdroj: Ukážky responzívneho dizajnu zo zahraničia
 
Zdroj: Responzívny dizajn: Nahradí mobilnú verziu webu
 
Zdroj: Responzívny dizajn z hľadiska biznisu
 
Zdroj: 250 reponzívnych web aplikácii vo wordprese
 
Apoortinfo monitor